Havalar ısınacak - HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Cumartesi 27.06.2009 08:16
Güncelleme: Cumartesi 27.06.2009 09:51
ABONE OL

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey ve doğu bölgelerinde aralıklarla görülecek sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklindeki yağışların öğle saatlerinden sonra Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri (Bolu, Kastamonu, Karabük, Amasya, Çorum, Tokat) ile Çankırı; gece saatlerinde ise Doğu Karadeniz kıyıları (Trabzon, Rize ve Hopa) ile Gümüşhane çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: İç kesimlerde 2 ila 4 derece azalacak, batı bölgelerde 1 ila 3 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeybatı, Marmara'nın batısı ile güneydoğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların öğle saatlerinden sonra Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri (Bolu, Kastamonu, Karabük, Amasya, Çorum, Tokat) ile Çankırı; gece saatlerinde ise Doğu Karadeniz kıyıları (Trabzon, Rize ve Hopa) ile Gümüşhane çevrelerinde kuvvetli olacağı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Sel, Su baskını, Taşkın, ulaşımda güçlükler vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Parçalı bulutlu, Edirne ve Kırklareli çevreleri aralıklı, Tekirdağ, Sakarya ve Bilecik çevreleri öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

EGE: Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinden sonra bölgenin iç kesimleri parçalı bulutlu, Afyon çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, bölgenin iç kesimleri zamanla parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra Isparta v e Kahramanmaraş çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı bulutlu, kuzey ve batısı (Ankara, Eskişehir, Konya, Kırıkkale, Çankırı, Yozgat, Sivas) ve Kayseri çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden sonra Çankırı çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı bulutlu, aralıklı olmak üzere iç kesimleri (Bolu, Karabük, Kastamonu, Düzce) ile zamanla Sinop çevreleri sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden sonra Bolu, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı bulutlu, sabah saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimleri (Gümüşhane ve Bayburt), zamanla bölge geneli aralıklı olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden sonra Amasya, Tokat ve Çorum, gece saatlerinde Doğu Karadeniz kıyıları (Trabzon, Rize ve Hopa) ile Gümüşhane çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı bulutlu, bölge geneli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu, öğle saatlerinden sonra doğusu parçalı bulutlu, Diyarbakır ve Batman çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...