KPSS'de ilk tur sona erdi

2009 yılı A Grubu ve öğretmen adaylarına yönelik Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) ilk oturumu sona erdi.

Cumartesi 27.06.2009 13:41
Güncelleme: Cumartesi 27.06.2009 15:34
ABONE OL
Adaylar sınav salonunda ter dökerken, veliler de dışarıda çocukları için dua etti.

Lisans mezunları ile lisans programlarından mezun olabileceklere yönelik düzenlenen KPSS, 27-28 Haziran 2008 tarihlerinde 4 oturumda gerçekleştiriliyor. A Grubu ve öğretmen adaylarını kapsayan KPSS'ye katılımın 500 binden fazla olduğu bildiriliyor.

ÖSYM sınav merkezi yöneticiliklerinin bulunduğu 81 il ve 63 ilçe merkezi ile Lefkoşa'da yapılan sınavın sabah oturumları saat 09.30'da, öğleden sonra oturumları ise 14.30'da başlıyor.

Bugünkü ilk turda isteyen adaylara ayrıca yabancı dil testi de verildi. Sınavdan çıkan adaylar soruların zorluğundan yakındı. 6 yıldır eşinin atamasını bekleyen ve dışarıda küçük oğluyla birlikte sınava giren eşi için dua eden vatandaş ise, işsizliğin aile içi sorunlara da yol açtığını dile getirdi. Öğretmen adaylarının bugünkü öğleden sonra oturumuna da girme zorunluluğu var. Sabahki ilk oturumda genel yetenek, genel kültür ve yabancı dil; öğleden sonraki oturumda eğitim bilimleri; pazar günü sabah oturumunda hukuk, iktisat, işletme, maliye, muhasebe; öğleden sonraki oturumda ise çalışma ekonomisi ve endüstrisi ilişkileri, ekonometri, istatistik, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler testleri uygulanıyor.

IĞDIR'DA 1 KİŞİ KPSS'DE KOPYA ÇEKERKEN YAKALANDI
Iğdır'da, Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) bir kişi, kopya çekerken yakalandı.

KPSS için Iğdır İmam Hatip Lisesi'nde sınava giren C.K, sınavda cep telefonundan kopya çekerken ÖSYM salon görevlisince yakalandı.

ÖSYM yetkilileri tarafından hakkında işlem yapılan Ceylan K, daha sonra ifadesi alınmak üzere jandarma tarafından gözaltına alındı.