'Akli dengesi yok diye serbest bırakılamaz'

Tecavüz zanlısı M.B'nin 'akli dengesi yerinde olmadığı' için serbest bırakılması tepkilere neden oldu. Hukukçular "sağlık kurumunda gözetim gerekli" dedi

Pazar 28.06.2009
Güncelleme: Pazar 28.06.2009
ABONE OL
Maltepe'de kiracılarının kızı 4 yaşındaki N.A.'ya tecavüzle suçlanan M.B.'nin mahkemeden serbest bırakılması tartışmaya sebep oldu. Zanlının yüksek güvenlikli sağlık kurumunda korunmasını talep eden savcı, karara itiraz etti. Hukukçular, M.B. serbest bırakılmaması görüşünde birleşti. İddiaya göre 24 Haziran'da 23 yaşındaki M.B., kiracılarının küçük kızı N.A.'ya tecavüz etti. N.A. hastanede tedavi altına alınırken şüpheli M.B., ablasının evinde gözaltına aldı. Ancak akli dengesinin yerinde olmadığına ilişkin raporu bulunan M.B., nöbetçi mahkemece serbest bırakıldı. Daha önce de başka bir çocuğa tecavüze yeltendiği öne sürülen zanlının serbest bırakılmasına isyan eden küçük kızın babası H.A "Bu nasıl adalet. Kızım hastanede ölüm kalım savaşı veriyor. Zanlı elini kolunu sallayarak dışarıda dolaşıyor" dedi.
'TEDAVİ EDİLMELİ'

Mahkemenin kararı hukukçuların da eleştirisine neden oldu. İ.Ü. Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Fatih Mahmutoğlu "Savcılık makamının talebi üzerine, mahkemenin bu kişiyi resmi bir sağlık kurumuna gönderme kararı vermesi gerekirdi" dedi. Emekli Yargıtay Savcısı Ahmet Gündem de "Mahkemenin, zanlının güvenlikli sağlık kurumunda denetim ve gözetim altında bulundurulmasına karar vermesi gerekirdi" diye konuştu. Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli ise şöyle görüş bildirdi: "Serbest bırakılması ya da cezaevine gönderilme yerine bir hastanede muhafaza altına alınarak tedavi edilmelidir."