Başakşehir'de toprak kayması

Başakşehir'de bir inşaattaki kanalizasyon çalışması sırasında toprak kayması meydana geldi.

Pazar 28.06.2009 20:44
Güncelleme: Pazar 28.06.2009 22:16
ABONE OL
Başakşehir'de bir eve kanalizasyon hattı çekmek için kazı çalışması yapıldığı sırada toprak altında kalan iki işçi, itfaiye ekiplerinin çalışmaları sonucu bulundukları yerden yaralı olarak kurtarıldı. Olay yerinde toplanan çok sayıda vatandaş, yaralıları kurtaran ekipleri alkışladı.

Edinilen bilgiye göre olay, saat 18:20 sıralarında Şahintepe Mahallesi Doğan Sokak'ta meydana geldi. İddiaya göre olay, kaçak olduğu ileri sürülen binaya, özel bir firmaya ait hafriyat kepçesi tarafından kanalizasyon hattı için kazı çalışmasının yapıldığı sırada gerçekleşti. Hiçbir önlem alınmadan kazı çalışmasının yapıldığı kuyuya inen Nurettin Karaca (45) ve Yemen Günden'in (28) üzerine toprak kaydı. Birandan toprağın altında kalan işçiler, çevredeki vatandaşların sayesinde ölümden döndü.

Üzerlerindeki toprağın alınmasıyla nefes almaya başlayan işçilerin, vücudunun büyük bir bölümü toprak altında kalınca, olay yerine itfaiye ekibi çağırıldı. Yaklaşık bir saatlik kurtarma çalışmalarının ardından Nurettin Karaca yaralı olarak kurtarıldı. Sağlık ekipleri tarafından koluna serum takılan Karaca'nın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. Karaca, kurtarıldıktan sonra, toprak altında kalan diğer işçinin kurtarılması için de uzun süre uğraşıldı. Yaklaşık 2 buçuk saatlik çalışmanın ardından Yemen Günden de toprak altından sağ olarak çıkarıldı. Kurtarılan işçi, sağlık ekiplerinin eşliğinde ambulansa konularak Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

Kurtarma çalışmalarını izleyen vatandaşlar, toprak altından işçilerin çıkarıldığı anda kurtarma çalışması yapan ekipleri alkışladı. Yaralı işçilerin yakınları olduğu öğrenilen bazı vatandaşlar, olay yerine girmek isteyince polis memurları ile yaralı yakınları arasında gerginlik yaşandı. Olay yerinde polisle tartıştığı öne sürülen bir kişi gözaltına alındı. Yaşanan olayla ilgili belediyeyi suçlayan vatandaşlar, kepçenin kazı çalışması yaptığı sırada kuyuda bulunan işçilerin üzerlerine toprak kayması sonucu olayın gerçekleştiğini dile getirdi. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.