Denizle sevişiyorum

Mavi sular onun için sadece iş alanı, ekmek teknesi değil, aynı zamanda kundak, beşik, ana kucağı... İhsan Kaptan, deniz sevdasının yanı sıra Beşiktaş ile motosiklet tutkusunu da anlattı

Pazar 28.06.2009
Güncelleme: Pazar 28.06.2009
ABONE OL

İhsan Kalkavan 200 yıla yakındır denizcilikle uğraşan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Mavi sular onun için sadece iş alanı, ekmek teknesi değil aynı zamanda kundak, beşik, ana kucağı. Yoğun işlere kısa bir süreliğine MOLA verdiği Bodrum'un şirin Torba Köyü'ndeki evinde konuştum onunla. Hem de hayata dair bir dolu şeyi konuştum.

Kim bu kucağındaki yakışıklı İhsan Reis?
Oğlum Yavuz'un bebeği ve adaşım İhsan Kalkavan.

Dedesi gibi kaptan olacak mı, küçük bir deniz tutkunu mu o da?
Suyu çok seviyordu ama anne babası hayli pimpirikli. "Aman düşmesin, aman bir şey olmasın" derken çocuğu sudan korkuttular neredeyse. Ama müthiş hareketli bir bebek.

(gülerek) Kime çekmiş acaba?
Valla haklısın, sadece adı değil huyu da bana benzeyecek herhalde Savaşçığım.

Bir süredir uzaktan seni gözlüyorum. Yüzmekten hiç mi yorulmazsın ağam?
Yorulmam valla. El kadar çocuktuk bacaklarımızdan tutup gemilerin kıç güvertesinden denize atarlar, ne halde olduğumuza bile bakmazlardı. Boğulmamak için geminin çevresinden hayata kulaç atıp iskeleye çıkardık. Uzun süre yüzmek konusunda hâlâ herkesle yarışırım. Çocukken deniz benim için kundak gibi, beşik gibi, ana kucağı gibiydi. Şimdi de sanki içinde yüzmüyor denizle sevişiyorum.

'BEŞİKTAŞLI BUNU HAK EDİYOR'
Bunca iş güç arasında nasıl vakit ayırıyorsun denize İhsan kaptanım?

İşlerin kontrolü artık tamamen oğlum Yavuz'un elinde. Onu iş konusunda bir komando gibi yetiştirdik. Ufku geniş, atak, çalışkan, üretici ve çok güvenilir bir delikanlıdır. Pek olmuyor ama bir sıkıntı olsa yanı başındayım.

Eskiden İhsan Kalkavan adı Beşiktaş'tan ayrı düşünülmezdi?
Manevi olarak yine öyle sayılır. Her zaman Beşiktaş'ın yanında hatta tam içindeyim. Başarılı bir sezon geçirdik, iki kupayla mutlu olduk, daha da güzel şeyler olacak. Başta taraftar olmak üzere tüm camia hak ediyor güzellikleri.

Motosikletle Uzakdoğu serüveni kaza yüzünden tamamlanmamıştı. Tekneyle dünya turu da yarım kaldı. Şimdi planlarda ne var?
Başladığım hiçbir işi yarım bırakmam aslında. Ama elde olmayan sebeplerle kesintiye uğradı o projeler. Şimdi Kazak kozmonotlarla uzaya çıkma arifesindeyim. Dünyayı uzaktan, tümüyle görmeyi çok arzuluyorum.

İstediğin güzel şeyleri yapabilmek kısmet oldu İhsan Kaptanım. İdeallerin neler?
Aaah be Savaşım! Ne yazık ki hayat ideallerimden daha kısa boylu. Dünya o kadar güzel ki. Tanımak, öğrenmek, görmek, Allah'ın bahşettiği her nimeti hissederek, nefes gibi içine çekerek yaşamak ne güzel. İdeallerim çok ama dedim ya ömür yetmez onları gerçekleştirmeye.

Kocaman bir motosikletin var ama şimdi bir de kros motoru görüyorum altında kaptanım.
O da muhteşem bir şey. Doğanın böğründe motor sürmek, dağlar, tepeler, ormanlar içinde, ayak basılmamış yerler üzerinde dolaşmak harika.