İlköğretimde kayıtlar yarın açıklanıyor

Veliler internetten form doldurma, okula başvurma, ön kayıt işlemleri yapmadan çocuklarının okullarını MEB'nin internet sitesinden öğrenebilecek.

Pazar 28.06.2009 14:45
Güncelleme: Pazar 28.06.2009 14:46
ABONE OL
Yeni eğitim-öğretim yılı öncesi 1 Haziran'da başlayan otomatik kayıt işlemleri tamamlandı. Sistem tarafından otomatik olarak yapılan kayıtlara göre ilköğretim 1. sınıfının yeni öğrencileri coğrafi yerleştirme planı çerçevesinde evlerine en yakın okullara yerleştirildi. Veliler internetten form doldurma, okula başvurma, ön kayıt işlemleri yapmadan çocuklarının okullarını Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesinden öğrenebilecek.

Her yıl kayıt döneminde tartışma konusu olan kayıt ücreti de istenmeyecek. Kayseri Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Ayata, yaptığı açıklamada, 2009-2010 eğitim-öğretim yılında resmi ilköğretim okullarının 1. sınıflarına kayıtların önceki yıllardan farklılıklar içerdiğini, velilerin hiçbir kayıt işlemi yapmalarına gerek bulunmadığını söyledi. Kayıtların sistem tarafından otomatik olarak yapılacağını anlatan Ayata, velilerin çocuklarının kaydının hangi ilköğretim okuluna yapıldığını, yarından (29 Haziran) itibaren Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) internet sitesindeki veli bilgilendirme sistemi veya evlerine en yakın okuldan sorarak öğrenebileceklerini ifade etti.

Öğrenci, okullar açıldığında, adres bilgileri doğrultusunda isminin çıktığı okula giderek ders başı yapacağının altını çizen Ayata, ismin çıkması aynı zamanda kayıt belgesi anlamına geleceğini, bunun dışında herhangi bir işlem yapılmayacağını kaydetti.

Milli Eğitim Müdürü Ayata, her eğitim-öğretim yılı öncesi tartışma konusu olan kayıt parasının (bağış dahi olsa) kesinlikle alınmayacağını dile getirdi. Kayıt parası konusunda ilçe milli eğitim müdürlükleri ile okul idarecilerine gerekli uyarının yapıldığını vurgulayan Ayata, "2009-2010 eğitim-öğretim yılı öncesi kayıtlardan kesinlikle ücret alınmayacak. Gönüllü bağışta bulunmak isteyenlerin ücretleri dahi kabul edilmeyecek. Okullar maddi imkansızlıklarını azaltmak için okul-aile birliklerini harekete geçirmelidirler." diye konuştu.