Kızılay'dan kan için 130 milyon TL

Kan ihtiyacının Kızılay'ca karşılanacak olmasına doktorlar genelde olumlu bakıyor. Kızılay Başkanı Tekin Küçükali de, "130 milyon liralık yatırım yaptık, başarırız" diyor

Pazar 28.06.2009
Güncelleme: Pazar 28.06.2009
ABONE OL
Sağlık Bakanlığı'nın genelgesiyle, bundan sonra hastanelere kan temininin tek elden Kızılay tarafından karşılanacak olması, doktorları ikiye böldü. Bazıları uygulamayı desteklerken, kimisi de çekimser yaklaşıyor. Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali ise, "Kızılay'ın hantal yapısı bunun altından kalkamaz" diyenlere karşılık, "Kızılay bu projeye 130 milyon TL harcadı. Başaracağız'' diyor ve ekliyor: "Protokol imzaladığımız hastanelerle aramızda on-line bilgisayar sistemi kurduk. Kendi ekranımızda, gün, hafta ve ay olarak o hastanenin ne kadar ameliyatı ne kadar acil vakası olduğunu görüyoruz. Bu yıl 850 bin ünite kan almayı hedefliyoruz. Yılın ilk 6 ayında bu rakamın 498 bin ünitesine ulaştık."

'KAN BUL' DEVRİ BİTİYOR
Sağlık Bakanlığı genelgesiyle artık kan ihtiyacı Kızılay tarafından temin edilecek. Bu sorumluluğun tek elde toplanmasının hastaya "Git kan bul" deme devrini kapatacağına işaret eden uzmanlar, uygulamayı destekliyor.