Satılık Latife Hanım mektupları için 5 yıl

Latife Hanım ile Atatürk arasındaki mektupları satmaya kalkışan 3 kişi hakkında 5 yıla kadar hapis cezası istendi

Cumartesi 28.06.2009
Güncelleme: Pazar 28.06.2009
ABONE OL
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün boşanma sürecinde eşi Latife Hanım'a gönderdiği 7 mektubun 9 Kasım 2008'de müzayedede satışı sunulmasıyla ilgili, aralarında sosyete antikacısı Turgay Artam'ın da bulunduğu 3 kişi hakkında 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Müzayede öncesi polisin düzenlediği bir operasyonla el konulan mektuplarla ilgili Genelkurmay Başkanlığı Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı da bir ekspertiz raporu hazırladı. Raporda, 1981'de çıkarılan bir yasayla, Atatürk'ün resmi evrak ve mektuplarının satışının yasaklandığı hatırlatıldı. Raporda aynı yasa gereğince 1978'de Latife Hanım'ın varisi Vecihe İlmen ile 1980 yılında da Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Arsal tarafından bağışlanan ve Atatürk Salonu'nda sergilenen eserler ile koleksiyon bütünlüğü oluşturduğu ifade edildi.

HUKUK DIŞI YOLLAR...

Olayın ortaya çıkması üzerine Latife Hanım'ın mirasçısı Gülten Ayşe Açıkalın (Derves) mektupları satışa veren Sinan Erdemli ile Antik A.Ş.'nin yetkilileri Turgay Artam ile Erdoğan Aldoğan'dan şikâyetçi oldu. Açıkalın, avukatı aracılığıyla gönderdiği şikâyet dilekçesinde, bu mektupların İstanbul 13'üncü Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararı gereğince 28 Ocak 1980'de Türk Tarih Kurumu temsilcisi ve üyesi Ord. Prof. Dr. Reşat Kaynar'a teslim edildiğini bildirdi. Sinan Erdemli'nin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası'na aykırı olarak hukuk dışı elde ettiği mektupları, diğer şüpheliler Turgay Artam ve Erdoğan Aldoğan'ın gerekli belgeleri satıcıdan istemeksizin kabul ettiği ifade edildi.

HIRSIZLIK SUÇLAMASI
Üç şüphelinin, haklarında açılan davanın iddianamesinde 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. İddianamede, mektupları satışa sunan Sinan Erdemli'nin Türk Tarih Kurumu'nun arşivinde kayıtlı bulunan bu belgeleri usulsüz olarak alma ya da çalma eylemi ile ilgili soruşturmada görevsizlik kararı verilerek, suç yerine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiği belirtildi.