Sağanak yağış hazırlıksız yakaladı

İstanbul'da aniden bastıran sağanak yağış İstanbulluları hazırlıksız yakaladı.

Pazar 28.06.2009 16:21
Güncelleme: Pazar 28.06.2009 16:48
ABONE OL
Bağcılar ve Esenyurt'ta dolu ve sağanak yağmur nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastı.

Alınan bilgiye göre, öğlen saatlerinde etkili olan dolu ve sağanak yağmur sonucu Bağcılar'ın Fevzi Çakmak ve Göztepe ile Esenyurt'un Yenikent, Yeşilkent, Kıraç Merkez ve Pınar mahallelerinde birçok ev ve iş yerinde su baskını yaşandı.

Büyükşehir Belediyesi, Bağcılar ve Avcılar itfaiye ekipleri ev ve iş yerlerinde suları tahliye çalışmalarına başladı.

Bu arada, İstanbul'un genelinde de etkili olan, aniden bastıran dolu ve sağanak yağmura yolda yakalanan vatandaşların da zor anlar yaşadıkları görüldü.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, İstanbul'un, atmosferin üst kısımlarındaki serin havanın etkisi altında bulunduğunu söyledi.Bu nedenle konvektif (kısa süreli ve şiddetli) yağışlar görüldüğünü ifade eden Yıldırım, ''kararsız yağış'' denilen bu tür yağışların kısa süreli ve lokal olduğunu söyledi.''İstanbul genelinde yarın öğlen saatlerinde yine kısa süreli lokal sağanak yağış beklentimiz var'' diyen Yıldırım, atmosferin üst seviyelerindeki aşırı sıcaklık farkından dolayı yağışların dolu şeklinde de olabileceğini kaydetti.

Mustafa Yıldırım, ''Vatandaşlarımız ani gelişen yağışla birlikte trafikte yaşanabilecek olumsuzluklar ve kısa süreli lokal su baskınlarına karşı dikkatli olsunlar'' dedi.

* HAVALAR NASIL OLACAK?