Dikiz aynasında dijital taksimetre

Pazartesi 29.06.2009 15:23
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009 15:25
ABONE OL
Tetaş Elektronik, Türkiye'de ilk kez dikiz aynalı, dijital yazılı taksimetreleri piyasaya sürdü.
Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, yabancı turistlerin sorunlarından biri olan taksimetrelerde yaşanan aksaklıkları gideren dikiz aynalı, dijital yazılı taksimetrelerin Tetaş Elektronik tarafından Türkiye'ye getirildiği bildirildi.

Taksimetreler ile müşterilerin, ödeyecekleri ücreti ve tarife seçeneğini dikiz aynasına yansıtılacak dijital karakterlerden öğrenebileceği duyurulan açıklamada, ilk aşamada bin adet aynalı taksimetrenin İstanbul'daki taksilere takıldığı belirtildi.

Tetaş Elektronik firma yetkilisi Cüneyt Toker, Türkiyede ilk kez kullanılmaya başlanan aynalı taksimetrenin Avrupa Birliği Ölçü Aletleri Yönetmeliğine uygun tek taksimetre olma özelliği taşıdığını vurgulayarak, taksimetrelerden kaynaklanabilecek sıkıntılarına son verecek bu cihazı tüm illere yaymayı hedeflediklerini kaydetti.

Türkiye genelindeki üretimi 40 bine çıkarmak istediklerini dile getiren Toker, yeni taksimetrelerde turistler için 7 ayrı dil seçeneği bulunacağını bildirdi.

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Semih Kaçanoğlu da müşterilerin yüzde 70'inin orta yaş üzeri olduğunu ve yolcuların taksimetreyi takip ederken ücretlerle ilgili şüpheye düştüğünü belirterek, bu yeniliği desteklediklerini ifade etti.