Sisi, İslam misyonerliğine soyundu

Seyhan Soylu, ateistleri dine döndürecek bir televizyon şovuna başlıyor. Ancak bir sorunu var: Diyanet imam talebini geri çevirdi

Pazar 29.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009
ABONE OL
Sisi lakaplı Seyhan Soylu'nun Medya Grup Başkanlığı'nı yaptığı Kanal T'nin Eylül'de başlayacak 'Tövbekâr' adlı yeni programı, Diyanet'ten büyük tepki aldı. Soylu'nun ateistleri 'dine döndürmeye' çalışılacağı programa şimdiye kadar 200 başvuru oldu. Programda görevlendirmek üzere papaz, haham bulunurken, Diyanet İşleri'nin bir türlü 'olur' vermediği için 'imam' bulunamadı.

TEK ŞART ATEİSTLİK

Soylu, bir imam, bir papaz, bir haham ve bir budist rahibin her hafta bir ateisti Allah inancıyla tanıştıracağını söyledi. Program sırasında tövbe edip İslamiyeti seçen ateist Mekke'ye, Hıristiyanlığı seçen Vatikan'a, Museviliği seçen Kudüs'e ve Budizm'i seçen ise Tibet'e gönderilecek. 'Tövbekâr'' programın fikir sahibi Seyhan Soylu, yapımcısı Ayşe Önal, moderatörü ise Gülgün Feyman olacak. Farklı dinlerden din adamlarının, ateistleri ikna etmeye çalışacağı 'Tövbekâr' adlı yarışma, hakkında Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, "Bu vahim bir hata, bir şaklabanlık ve soytarılıktır'' diye konuşmuştu. Soylu, arabasının camına her gün bir broşür yapıştıran Hıristiyan misyonerlerden bıktığı için böyle bir programı hayata geçirmeyi düşündüğünü belirterek, şöyle konuştu: "Bardakoğlu nefsiyle hareket edip, talihsiz bir açıklama yaptı. Ona dava açacağız. Din adamına yakışmadı bu davranış. Nasıl 'Sırlar Kapısı' programı varsa, bu program da evrensel boyutta ateistlere inanç kazandırmak için yapılıyor. Rabbimiz o kadar büyük ki o aşkı ateistlerin içine de koymak istedik. Ateistlere dinimizi sevdiriyoruz diye beni yargılıyorlar. Ben Rabbimi öyle bir aşkla seviyorum ki böyle bir program eleştirileceğine bana teşekkür plaketi vermeleri gerekir." İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ise reyting için inançların kullanılmasına karşı olduğunu belirterek, yarışmaya tepki gösterdi.