Tekirdağ'da domuz gribi vakası

Tekirdağ'a Avustralya'dan gelen bir kişiden şüphe üzerine alınan kan örneğinde domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünün saptandığı bildirildi.

Pazartesi 29.06.2009 11:23
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009 15:28
ABONE OL
Tekirdağ Sağlık İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 26 Haziran 2009 tarihinde Tekirdağ Devlet Hastanesine başvuran bir hastanın H1N1 şüphesi ile kontrol altına alındığı ifade edildi.

Hastanın, Türkiye'ye, 23 Haziran 2009 tarihinde Avustralya'dan geldiği bildirilen açıklamada, şöyle denildi:

''Hasta, ülkeye giriş yaptıktan sonra 26 Haziran 2009 tarihinde İstanbul'dan Tekirdağ'a gelirken rahatsızlanmıştır. Tekirdağ Devlet Hastanesine başvuran hastanın yapılan muayenesi sonucu, gerekli prosedürler hassasiyetle izlenmiştir. Şüpheli vakalarda kesin tanı konulması için hastadan alınan numunelerin incelenmesi gerekmektedir. Hastadan alınan numune gece yarısı İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Viroloji laboratuvarına ulaştırılmıştır.''

Hastadan, 27 Haziran 2009 tarihinde alınan kan numunesi sonucun ''pozitif'' çıktığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

''Virüs, tüm halkımızın ve basının hassasiyetle izlediği domuz gribi olarak bilinen H1N1 vakası olarak değerlendirilmiştir. Hastanın genel sağlık durumu iyi ve uzman ekipler tarafından günlük kontrolleri yapılmaktadır. Hastanın temasta bulunduğu kişilerin de günlük olarak kontrolleri yapılmakta olup müdürlüğümüz tarafından hasta ve temaslıları çok yakından izlenmektedir.''

Avustralya'dan 6 gün önce Türkiye'ye giriş yaptığı öğrenilen 27 yaşındaki T.S, İstanbul'dan Tekirdağ'a gelirken otoban gişelerinde rahatsızlanmış ve iki arkadaşı tarafından Tekirdağ Özel Yaşam Hastanesi'ne getirilmişti. T.S'nin eşinin de yurt dışında yüksek ateş şikayetiyle hastaneye kaldırıldığı ancak domuz gribine rastlanmadığı bildirilmişti.

Yaşam Hastanesinde intaniye servisi bulunmadığı için Devlet Hastanesine sevk edilen T.S. ile birlikte iki arkadaşına da virüs taşıyabileceği ihtimali göz önünde bulundurularak tedavi uygulanmıştı.

''GEREKLİ TÜM BİLGİLER BASIN AÇIKLAMASI ARACILIĞIYLA KAMUOYUNA DUYURULDU''
Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, domuz gribi şüphesiyle Devlet Hastanesine kaldırılan ve analiz sonucunda domuz gribi virüsü taşıdığı belirlenen kişi ve olay hakkında gerekli tüm bilgilerin basın açıklaması yoluyla kamuoyuna duyurulduğunu söyledi.

Kemelek, katıldığı cenaze töreninin ardından çıkışta gazetecilerin ısrarlı sorusu üzerine, ''Konuyla ilgili gerekli tüm bilgiler, basın açıklaması aracılığıyla kamuoyuna duyuruldu. Bunun dışında söyleyebileceğim başka bir şey yok'' dedi.

OLAY
Avustralya'dan 6 gün önce Türkiye'ye giriş yaptığı öğrenilen 27 yaşındaki T.S, İstanbul'dan Tekirdağ'a gelirken otoban gişelerinde rahatsızlanmış ve iki arkadaşı tarafından Tekirdağ Özel Yaşam Hastanesine getirilmişti.

T.S'nin eşinin de yurt dışında yüksek ateş şikayetiyle hastaneye kaldırıldığı ancak domuz gribine rastlanmadığı bildirilmişti.

Yaşam Hastanesinde intaniye servisi bulunmadığı için Devlet Hastanesine sevk edilen T.S. ile birlikte iki arkadaşına da virüs taşıyabileceği ihtimali göz önünde bulundurularak tedavi uygulanmıştı.

Bugün yapılan açıklamada ise bu kişiden şüphe üzerine alınan kan örneğinde ise domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünün saptandığı, ancak hastanın sağlık durumunun iyi olduğu bildirilmişti.