Adana'nın ölüm kanalları

Adana Adli Tıp Kurumu araştırmasına göre, her yıl ortalama bin kişi suda boğuluyor. Ölenlerin yüzde 52.84'ü yazın serinlemek için sulama kanallarına giren çocuklar

Pazartesi 30.06.2009
Güncelleme: Salı 30.06.2009
ABONE OL
Tarım arazilerine hayat veren sulama kanalları, her yaz yüzlerce çocuğun ölüm kanalı haline geliyor. Bunaltıcı Çukurova sıcaklarında çocuklar, serinleyebilmek için, bazıları şehir merkezlerinden geçen DSİ kanallarına giriyor. Bu ölüm şehirlerinin en başında Adana var. Alınan tüm önlemlere rağmen, çocukların akıntılı sularda yüzmesine kimse engel olamıyor. Adana'daki boğulma vakalarının tamamına yakını işte bu sulama kanallarında meydana geliyor. Devlet Su İşleri (DSİ) yetkilileri, olayları üzüntü ve endişeyle izlediklerini belirtip, "Vakaların önüne geçmek için kanalların her iki tarafına korkuluk niyetine zincir bağlıyoruz. 1 hafta geçmeden çalınıyor. Diktiğimiz uyarıcı tabelalar ise anında sökülüyor. Kanalların kenarına beton zemin üzerine kırmızı boyayla 'Suya girmek tehlikeli ve yasaktır' yazıyoruz ama nafile. Hangi önlemi alırsanız alın, başta çocuklar olmak üzere yöre insanlarının sulama kanallarına serinlemek amaçlı girişini engelleyemezsiniz" diyor.

ÜRKÜTEN RAPOR
Son yıllarda Adana ve çevresinde meydana gelen boğularak ölüm olayları üzerine Adana Adli Tıp Kurumu bir araştırma yaptı. Buna göre, Türkiye'de her yıl ortalama bin kişinin suda boğulma sonucu hayatını kaybettiğini ortaya çıktı. Yard. Doç. Dr. Mustafa Arslan, Prof. Dr. Necmi Çekin, Doç. Dr. Ahmet Hilal ve Yard. Doç. Dr. Hakan Kar'dan oluşan çalışma gurubu, "Adana'da 1997-2006 arası suda boğulma olgularının incelenmesi" adlı bu araştırmalarında Adli Tıp'a gelen ölü muayene tutanaklarını inceledi. Çalışmada söz konusu sürede kuruma gelen 8 bin 833 adli ölüm vakasından 511'ini sudan çıkartılan cesetlerin oluşturduğu görüldü. Bu ölümlerin de yüzde 52.84'ünün yazın sulama kanallarında yaşandığı belirlendi. Ayrıca, sulama kanallarının yerleşim alanı içinde yer alması, boğulmaların temel sebebi olarak gösterildi.

NASIL HALLOLACAK?

Uzmanlar, bu faciaların önüne geçmek için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:
Çocuklar için güvenli yüzme alanları oluşturulmalı.
Aile ve çocuklar, yüzme konusunda bilgilendirilmeli.
Fakir semtlerde havuz ve kulüpler oluşturulmalı.
Çocukların güvenli serinlemeleri ve spor yapmaları sağlanmalı.
Kanalların yerleşim alanı içindeki kısmının üstü kapatılmalı.
İntihara teşebbüs edenlerin kanala ulaşımı tel örgü veya bentlerle engellenmeli.