Bir milyon TL'lik zarar meydana geldi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç, İktisat Fakültesi çatısında çıkan yangında yaklaşık bir milyon TL'lik zararın oluştuğunu söyledi.

Salı 30.06.2009 15:48
ABONE OL
Dün gece yıldırım düşmesi sonucu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisat Fakültesinin çatısında çıkan yangın sabah saatlerinde kontrol altına alınarak söndürüldü. Yangında fakültenin çatısı tamamen yandı.

Yangını söndürmek için kullanılan su, iktisat fakültesinin çatı katından sınıflara kadar sızdı. Sınıflarda bulunan bilgisayarlar, dosyalar, koltuklar ve sıralar zarar gördü. Üniversite personeli sınıfları boşaltmaya başladı. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç yangın mahallinde zarar tespit çalışmasını başlattı ve incelemelerde bulundu.

Rektör Kılıç, yaptığı açıklamada, zararın bir milyon liraya yakın olduğunu belirterek, ''sınıflardaki bilgisayarlar zarar gördü. Çatı tamamen yandı. Binanın giydirmesi zarar gördü. hakikaten üzücü bir olay, ama telafisi mümkün. Cana zarar gelmediği için çok seviniyoruz'' dedi. Zarar tespit çalışmasına başlandığını kaydeden Kılıç, şunları söyledi:

''Bu blok bir süre kullanılmayacak öğrenciler tarafından. Yaz okulumuz var. Buranın zaman içerisinde hizmete gireceğini düşünüyorum. Şuan elektrik tesisatı kontrol ediliyor. Ama öncelikle çatıda bulunan cürufun kalkması, bir an önce çalışmanın başlaması lazım. Yangının olduğu kısmın hemen altında bulunan bilgisayar laboratuvarları zarar gördü. Sınıfta 150 adet bilgisayar vardı ve birçoğu kullanılamaz hale geldi. Bunun telafisini yapmamız gerekiyor.''

Kılıç, çatının bir an önce kapatılması gerektiğini kaydederek, ''bilgisayarların yenilenmesi gerek. Bunun içinde Devlet Planlama Teşkilatına başvuracağız ve ek ödenek isteyeceğiz. Ümit ediyorum kısa bir zamanda çatıyı kapatırız. Şuanda maalesef bunu yaptıracak bütçemiz yok. Bütün yatırım programlarımız tamamlanmıştır. İhalelerimiz yapıldı. Bir lira bile ek ödeneğimiz yok. Ek ödeneğe şiddetle ihtiyacımız var'' diye konuştu.