Mezarlıklar su altında kaldı

Gümüşhane'nin Torul ilçesindeki baraj gölünde, aşırı yağışla birlikte su seviyesinin yükselmesi yüzünden iki mahallenin mezarlıkları su altında kaldı.

Salı 30.06.2009 15:26
ABONE OL
Yapımı tamamlanarak 2007 yılında su tutulmaya başlanan, bu yılın başında da hizmete açılan Torul Hidroelektrik Santrali (HES) baraj gölünün su seviyesi, aşırı yağışla birlikte yükseldi. Baraj gölünün yükselen suları, Çamlıca ve Köprübaşı mahallelerindeki mezarlıkları su altında bıraktı.

Torul Belediye Başkanı Selami Bostan, son yağışlarla birlikte ilçeden geçen Harşit Çayı'nın su debisinin arttığını, bunun da baraj gölündeki su seviyesinin yükselmesine neden olduğunu belirtti.

Yükselen suyun Çamlıca ve Köprübaşı mahallelerindeki mezarlıkların su altında kalmasına neden olduğunu ifade eden Bostan, ''Sorunun bir an önce çözülmesi ve ileride aynı durumun yaşanmaması için çalışma başlattık. Mezarlıkları su altında kalan bu mahallelerde uygun yerlere iş makinelerimizle toplu mezar yeri açıyoruz. Su seviyesinin alçalmasıyla birlikte mezarlıklar nakledilecek'' dedi.

Nakil için yasal işlemleri de başlattıklarını dile getiren Bostan, ''İsim tespiti yapılıyor. Alınacak doktor raporuyla en kısa zamanda nakil işlemlerini gerçekleştireceğiz'' diye konuştu. Bu arada, Çamlıca Mahallesi Muhtarı Metin Şahinöz, ilçe merkeziyle mahalle arasındaki telefon hatlarının su altında kaldığını, mahallede telefonların çalışmadığını vurguladı. Bazı elektrik direklerinin de su içinde kaldığını belirten Şahinöz, ''Bu durum çok büyük bir tehlike oluşturuyor. Enerji kaçağı olması halinde baraj gölü ve çevresinde bir facia ile karşı karşıya kalabiliriz'' dedi.