Yolcu otobüsüne yıldırım düştü

Bolu'da akşam saatlerinde başlayan yoğun yağmur ve dolu yağışı sonrasında Gerede'de içinde 35 kişinin bulunduğu yolcu otobüsüne yıldırım düştü.

Salı 30.06.2009 09:52
ABONE OL
Olay dün akşam saat 21:30 sıralarında TEM Otoyolu Gerede çıkışında meydana geldi. İstanbul'dan Malatya'ya giden Beydağlı firmasına ait Güzel Kayaş idaresindeki 34 UFY 44 plakalı yolcu otobüsü Gerede çıkışında yoğun yağmur ve doluya yakalandı. Yavaş bir şekilde ilerleyen yolcu otobüsüne yıldırım düştü. Yıldırımın etkisiyle otobüsün arka camı patlarken, sağ arka tekerleği alev aldı. İstop eden otobüs yaklaşık 500 metre daha ilerledikten sonra durdu. Olayın ardından otobüste bulunan yolcular büyük panik yaşarken, facia ucuz atlatıldı.

Yıldırım düşmesi sonucu büyük bir patlama sesi duyduklarını söyleyen otobüs şoförü Güzel Kayaş, "İstanbul'dan yola çıktık. Gerede yakınlarında aniden şiddetli bir yağmur ve dolu başladı. Ağır ağır ilerliyorduk. Otobüsün arka kısmına yıldırım düştü. Büyük bir gürültü duyduk. Otobüsün arka camı ve lastiği patladı. Yolculara zarar gelmemesi bizi sevindirdi" dedi.

Otobüste yolcu olarak bulunan Hasan Polat ise, "Otobüsün orta sıralarında oturuyordum. Yağmur çok şiddetli yağıyordu. Birden arka kısımda patlama oldu. Neye uğradığımızı şaşırdık. Allah'tan kazayı ucuz atlattık" diye konuştu. Olayın ardından yaklaşık 6 saat boyunca yolda mahsur kalan yolcular ile otobüs şoförü arasında gerginlik yaşandı. Saatlerdir otobüs beklediklerini söyleyen yolcuların bazıları, yoldan geçen başka otobüslere bindirilerek otobüsten ayrıldı.