Çorum'a yumurta büyüklüğünde dolu yağdı

Çorum'da sağanak yağışın ardından aniden bastıran dolu, tarım arazilerine, bahçelere ve meyve ağaçlarına büyük zarar verdi. Yumurta büyüklüğündeki dolu, evlerin çatılarında bulunan güneş enerjisi sistemlerini de parçaladı.

Önceki gün Çorum ve çevresinde etkili olan dolu yağışı bu kez merkeze bağlı Ovasaray, Şeyhmustafa, Çobandivan, Türkayşe ve Boğabağı köylerini vurdu. Köy ve çevresine yumurta ve ceviz büyüklüğünde yağan dolu, vatandaşlara korku dolu anlar yaşatırken, ekili arazilerin yüzde 90'ını zarara uğrattı. Yaklaşık 15 dakika sürdüğü belirtilen dolu yağışı, bazı evlerin çatısında bulunan güneş enerji sistemlerini parçalarken, meyve ağaçlarına ve bahçelerini de bozguna uğrattı.

Boğabağı Köyü Muhtarı Bekir Öztekin, dolunun tarlalara ve sebze bahçelere zarar verdiğini söyledi. Özellikle başak haline gelmiş, hasat dönemi yaklaşan arpa ve buğdayların zarara uğradığını belirten Muhtar Öztekin, ekili arazilerin yüzde 90'ının doludan olumsuz etkilendiğini ifade etti.

Öztekin, "Allah'tan geldi yapacak bir şey yok. Devletin şefkat elinin bize uzanmasını bekliyoruz. Yumurta ve ceviz büyüklüğünde yağan dolu her şeyimize zarar verdi. 15 dakika yağdı, hasarımız büyük. 10 bin dönüm arazi zarara uğradı, 200-250 çiftçi etkilendi. Yüzde 90 zararımız var. Tahıl ürünlerinin ayakta olduğuna bakmayın, içlerinde tane kalmadı. Tarlalarımıza hasat mevsiminde biçer döver bile sokamayacağız" dedi.

Çiftçilerden Hacı Osman Asıltürk ise dolu yağışının ardından köyün her tarafını gezdiklerini belirterek, köye ait bütün arazilerin aynı halde olduğunu açıkladı. Tarlalarda mahsulün bahçelerde ise sebze ve meyvenin kalmadığını dile getiren Asiltürk, köyün afet kapsamına alınmasını istedi. Yağış sonrası tarlaların beyaza büründüğünü anlatan köylüler, sıcak hava nedeniyle yağan doluların kısa sürede eridiğini ifade ettiler. En son 20 sene önce böyle dolu yağdığını vurgulayan vatandaşlar, ellerine aldıkları iri dolu tanelerini hayretle inceledi.

YAĞIŞA SEVİNİRKEN DOLU ŞOKU YAŞADILAR

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Çorum Ziraat Odası Başkanı Selahattin Biçer de son bir haftada görülen dolu yağışlarından 60'dan fazla köyün zarar gördüğünü söyledi. Bazı bölgelerde ekili arazilerde yüzde 90'a varan hasarlar görüldüğünü anlatan Biçer, "Çiftçimiz yağışlara sevinirken hasat mevsiminde büyük bir şok yaşadı" dedi. Yaşanan sıkıntıyı Başbakanlığa da ileteceklerini vurgulayan Biçer, TZOB olarak köylülere gereken yardımın yapılması için konunun takipçisi olacaklarını kaydetti.

BİZE ULAŞIN