Türkiye'nin ilk yavru foku

Antalya'nın Alanya ilçesinde hizmet veren deniz parkında turistlere şov yapan 4 yaşındaki dişi fok, bir yavru dünyaya getirdi. Türkiye'de doğan ilk fok yavrusu özelliğini taşıyan foka Pembe ismi verildi.

Geçen yıl turizm sezonunda Alanya'nın Türkler beldesinde hizmete açılan deniz parkı, tatlı bir telaş içinde.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Yaklaşık 1 hafta önce deniz parkına dişi bir fok yavrusu katıldı. Pembe ismini alan ve annesi Mavi'nin yanından hiç ayrılmayan yavru, turistlerin ilgi odağı haline geldi. İştahı ve sağlığı yerinde olan yavruya hem annesi hem de eğitmenleri gözbebeği gibi bakıyor. Eğitmenin dışında kimseyi bebeğinin yanına yaklaştırmayan anne fok, bulunduğu yuvaya giren yabancılara hem bağırıyor hem de saldırıyor. Baba fok 'Paşa' ise başka dişi bir fokla farklı kafeste bekletiliyor.

Deniz parkının Genel Müdürü Pınar Tungar, yaptıkları gösterilerle müşterileri neşelendiren Mavi ve Paşa'nın sürpriz bir bebeği olduğunu söyledi. Türkiye'de ilk kez bir fokun doğum yaptığını aktaran Tungar, yavru fokun ismini Pembe koyduklarını anlattı. Sağlığı yerinde olan yavrunun çok keyifli ve sevimli olduğunu anlatan Tungar, "Pembe şu anda gözbebeğimiz. Herkesin gözü onların üzerinde. Anne ile Pembe'nin birlikteliği bizleri gerçekten mutlu ediyor. Hissettiğimiz ve yaşadığımız bu duygu gerçekten anlatılacak gibi değil. Apayrı bir duygu yaşıyoruz." dedi.

Meksikalı yunus ve fok eğitmeni Jose Galinda Diaz (24) ise anne ve yavrusunun sağlık kontrollerini her gün yaptıklarını söyledi. Fokun Türkiye'de yavru dünyaya getirmesinin kendilerini de şaşırttığını aktaran Eğitmen Diaz, yavrunun çok sağlıklı ve hareketli olduğunu kaydetti.

Fok'un doğduğu ilk günden ayaklarını kullanabildiğini ifade eden Diaz, baba foku ayrı kafese aldıklarını aktardı. Pembe'nin annesinin peşinden hiç ayrılmadığını ifade eden Diaz, "Şu anda yavru annesinin memesini emerek besleniyor. Yavrunun annesine balık veriyoruz. Yavrumuz büyüdüğünde onu da balıkla besleyeceğiz. Ayrıca, sonbahar aylarında yunus balıklarımızdan da yavru bekliyoruz." diye konuştu.

BİZE ULAŞIN