Caz trafiği: Yoğun, akıcı

Bu akşam Fatih Erkoç-Kerem Görsev konseriyle başlayacak 16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nin sokak sürprizleri belli oldu. Festival, caz otobüsleri, yürüyüş kortejleri ve gece araçları ile halka açılıyor!

İstanbul'un caz sıcakları, bugünden itibaren kenti 15 Temmuz'a kadar etkisi altına alacak. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Garanti Bankası desteğinde düzenlenen 16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, bu akşam The Marmara Esma Sultan'da Kerem Görsev ve Fatih Erkoç'un birlikteliğinde saat 22.00'de yapılacak olan açılış töreni ve konseri ile başlıyor. Festival, 30'un üzerinde konserle cazın coşkusunu İstanbul sokaklarından Boğaz'ın sularına ve değişik semtlere taşıyarak İstanbul'u bir "caz kenti"ne dönüştürecek. Etkinlikte yarın da, New Orleans'ın köklü caz bandolarından New Wave Brass Band, İstiklal Caddesi'nde Galatasaray Lisesi'nin önünde vereceği sokak konseriyle kenti renklendirecek. Grup, canlı ve eğlenceli müzikleri ile önümüzdeki hafta boyunca Kadıköy ve Nişantaşı'nda cazseverlerin karşısına çıkacak.

SOKAKTA CAZ!

Ayrıca, festivale özel "Yürüyüş Korteji", "Gece Aracı" ve "Double Deck" (üstü açık otobüs) etkinlikleri, Bağdat Caddesi, Ortaköy ve Bebek'te, cazı İstanbulluların kulağına götürecek deneyimi yaşatacak. Açık üstüyle müziğin ritmini sokaklara yansıtan Double Deck otobüsün yanı sıra, geceleri müzisyenleri dolaştıran gezici sahne görevini üstlenen Gece Aracı, trafikteki sıkışık ve sıkıcı saatleri çok daha keyifli kılacak. Festivalin ilk haftasında, new wave, pop-cazın ABD'li usta yorumcusu Joe Jackson, 4 Temmuz Cumartesi akşamı saat 21.00'de, İstanbul Modern'de ilk kez İstanbullu hayranlarıyla buluşacak. 7 Temmuz Salı akşamı The Marmara Esma Sultan'da ise, saat 22.00'de sıcak ve yalın yorumuyla Melody Gardot, festival dinleyicilerine Boğaz'a karşı caz keyfi yaşatacak. Aynı akşam, European Jazz Club konserleri kapsamında, kariyeri boyu caz ve emprovize müziğin farklı türlerinde birçok projeye öncülük eden bas ustası Kâmil Erdem ve grubuna, 7 Temmuz Salı gecesi, Fransız akordeoncu Rene; Sopa eşlik edecek. Bilgi: www.iksv.org/caz

'CAZ TRAFİĞİ' AKIŞ SAATLERİ VE GÜZERGÂHLARI

Double Deck / 15:00 - 21:00 / 04 - 05 Temmuz
15:00 - 15:30 Bağdat Caddesi (Suadiye-Göztepe)
16:00 - 17:00 2.köprüden Etiler-Ortaköy'e varış
17:00 - 18:00 Ortaköy - Bebek
18:00 - 19:00 Aynı yol üzerinden geri dönüş
19:00 - 20:00 Bağdat Caddesi (Suadiye-Göztepe)

Gece Aracı / 21:00 - 23:00
04 Temmuz - Bağdat Caddesi
05 Temmuz - Ortaköy - Bebek
11 Temmuz - Bağdat Caddesi
12 Temmuz - Ortaköy - Bebek

BİZE ULAŞIN