Denizden balık yerine çöp çıktı

İnsanlarda denizleri koruma bilinci oluşturmak amacıyla Denizcilik Haftası'nda etkinlikler düzenleyen Deniz Temiz Derneği/TURMEPA, Yenikapı Balıkçı Barınağı'nda kıyı ve sualtı temizliği gerçekleştirdi. Yapılan temizlikte denizde balığa rastlayamayan dalgıçlar, çok sayıda sandalye, oto lastiği ve damacana buldu.

Denizcilik Haftası'nda değişik etkinlikler düzenleyerek denizleri koruma bilinci oluşturmayı amaçlayan Deniz Temiz Derneği/TURMEPA, Yenikapı Balıkçı Barınağı'nda temizlik çalışması yaptı.

Geçimini balıktan sağlayan balıkçılarında katıldığı etkinlikte kıyının yanı sıra dalgıçlar da su altında temizlik yaptı. Dalgıçlar tekneler ve barınağın değişik noktalarından suya girdi. Temizlik sırasında denizin dibinde balığa rastlamayan dalgıçlar, çok sayıda çöp çıkardı. Deniz dibinden otomobil lastiği, masa, sandalye, damacana, halı ve değişik atıklar çıktı. Çöplerin dipte balçığa bulandığı görülürken, dalgıçlar bunları çıkarmakta güçlük çekti.

1 Temmuz'da kutlanan Kabotaj Bayramı'nın ardından Denizcilik Haftası'nda değişik etkinlikler düzenlediklerini kaydeden TURMEPA Genel Müdürü Levent Ballar, insanlarda denizleri koruma bilinci oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Kıyıdaki kirliliğin yanısıra deniz dibinde de durumun içler acısı olduğunu belirten Ballar, "Deniz dibi tamamen balçık halde. İstanbul'un göbeği sayılan bir yerde denizin durumu ortada. Balıkçılar buradan ekmek yemeye çalışıyor. Onlar kirlilikten dolayı mağdur ama kimse sesini duymuyor. Belediye ve hükümet bu konuya el atmalı. Umarım bizim bu etkinliğimiz dikkatleri çeker" diye konuştu.

TURMEPA Proje Koordinatörü Betül Özer ise "Kıyıda sigara izmariti, şişe gibi birçok çöp topladık. Ancak suyun dibinde durum daha da kötü" diye konuştu. Bu arada dalgıçların temizlik çalışması su altındaki kamerayla tekne üzerindeki bir ekrana yansıtıldı. Deniz dibindeki çöpler görüntüye takılırken, hiçbir balığın görünmemesi dikkat çekti.

BİZE ULAŞIN