İkinci bahar aşkı profesörü ölüme sürükledi

Ünlü isimlerin doktoru Prof. Karacan'ın intiharının ardından aşk hikayesi çıktı. Milyonlarca dolarlık servetini sevgilisine kaptıran 77 yaşındaki Özcan, canına kıydı

Ünlülerin doktoru 77 yaşındaki Prof. Dr. İsmet Karacan'ı intihara sevgilisi Nermin Özcan'ın sürüklediği ileri sürüldü. Karacan'ın avukatı, Karacan'ın tüm mallarını satan Özcan'ın ölümünden kısa süre önce Karacan'a, "Ben Bodrum'da zevk yapıyorum, sen Zircirlikuyu'da mezar yeri al" dediğini savundu. ABD Başkanı George Bush ve merhum 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın doktoru Karacan'ı ölüme götüren "aşkı" oldu. İşte, öldüren aşkın öyküsü: Prof. Dr. İsmet Karacan, 6 yıl önce 40 yaşında olan bir bankanın müdürlüğünden emekli olan Nermin Özcan'la tanıştı. Karacan, bir süre sonra mali danışmanlığını yapan Özcan'a âşık oldu. İddiaya göre, Nermin Özcan ve kızkardeşi Nesrin Özcan, bir süre sonra Karacan'ın hesaplarını boşalttı.

VURGUN ÜSTÜNE VURGUN

Durmak bilmeyen Özcan, Karacan'ın intihar ettiği Şişli'deki Elit Rezidans'taki dairesini bile kendi üzerine geçirdi. Bununla da yetinmeyen Nermin Özcan, Karacan'ın Heybeliada'da baba yadigarı evini de kardeşi Nesrin Özcan'ın üzerine yaptı. Muhteşem manzaralı evi daha sonra eski çalışma arkadaşı borcası Sevda Saraf'a satan Özcan, Karacan'a ait 2 milyon dolarlık hisse senetlerine de el koyarak, bir kısmını kız kardeşine aktardı. Tüm bu yaşadıklarının ardından Karacan, çareyi ölümde buldu ve kendisini iple asarak intihar etti. ABD'nin ünlü Houston Medical Center'da görev yapan Prof. Dr. İsmet Karacan, ölmeden önce vurgunları yargıya taşıdı. Ancak, sonuçlarını göremeden öldü. Karacan'ın avukatlığını yapan Ali Rıza Dizdar, intiharı, "Yüreği yanıyordu, dayanamadı" diyerek özetliyor.

'BAK NE HALE GELDİM' DEDİ
Müvekkilinin en son Zincirlikuyu'da kendisine mezar yeri aldığını anlatan avukat Dizdar, "En sor Karacan'ı gördüğümde çok üzgündü. Bana, 'Nermin telefon açtı. 'Ben Bodrum'da zevk yapıyorum. Sen kendine Zincirlikuyu'da mezar yeri al' dedi.' Kahroldum. Son sözleri ise 'Uyuyamıyorum. Yıllarca insanlara çare oldum. Şimdi bir aşk yüzünden bak ne hale geldim' oldu" diye özetledi yaşananları. Müvekkilinin intihar ettiği daireyi bile elinden aldıklarını ileri süren Dizdar, "Karacan'a ait olan rezidans, tapu da Nermin Özcan'ın üzerine gözüküyor. Bu daireye tedbir kararı koydurduk" dedi. Mahkemede savunma yapan Nermin Özcan'ın, "Ben koskoca bir profesörü nasıl dolandırabilirim?" dediğini söyleyen Dizdar, "İşte böyle dolandırılıyormuş. Müvekkilim bu sebeple, ölümü seçti. Bunları hazmedemedi" diye konuştu. Prof. Karacan, ABD'deki Houston Medical Center'da uzun yıllar çalıştı. Uyku tıbbının kurucularından biri olarak tanınıyor. Texas'da Houston Baylor College'de uyku laboratuvarı şefliği yaptı.

13 YIL HAPSİ İSTENİYOR
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Karacan'ın hesaplarına ulaşabilmesi için vekaletname çıkardığı, Nermin Özcan'ın Karacan'ın kurucusu olduğu "International Sleep Research Foundation Ing" adlı vakfa ait hesaptan 335 bin dolar (514 bin TL) para çektiği ve başka bir hesaptan da 112 bin 996 euro (242 bin TL) aldığı öne sürüldü. İddianamede Nermin Özcan hakkında 2 yıl 3 aydan 13 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 2 Haziran'da Bodrum'da bir davaya gittiğinde Nermin Özcan ile karşılaştığını da anlatan avukat Dizdar, "Şık giyimliydi. Ben 'İsmet Karacan'ı sildim, ona hiçbir şey vermeyeceğim. Sadece mezar yeri vereceğim' dedi. Sonra da İsmet Bey'i arayıp, ona da aynı şeyi söylemiş. Karacan beni aradı. 'Ali Rıza bu kadın beni tehdit ediyor. Yüreğim dayanmıyor'' dediğini söyledi.

YAĞMURDAN KAÇARKEN
Avukat Ali Rıza Dizdar, Prof. Karacan'ı intihara kadar sürükleyen hayat öyküsünü ise şöyle özetledi: "İlk evliliğini ABD'de de yaptı. 5 çocuğu oldu. Çok mutlu bir evliliği vardı. Kendisini bilime adadı. Çok sevdiği, üzerine titrediği eşi hayatını kaybetti. O da eşinin ölümü üzerine Amerika'da duramadı ve Türkiye'ye geldi. Bu sıralarda Sultanahmet'teki Sağlık İl Müdürlüğü'nde görevli doktor A. ile tanıştı ve evlendi. Kendisine çok iyi, sevgi dolu davranan A.K ile kısa bir süre sonra yalnızlığına son vererek evlendi. Ancak A.K'nin kendisiyle Amerika'ya gitmek için ve parası için evlendiğinden şüpheye düştü. Parasını nasıl değerlendireceğini sormak için Nermin Özcan'la tanışmış ve ona güvenmiş. Bir süre sonra aralarında aşk başlamış. Karısı A.K'ye paralarını vermemek için Nermin Özcan'a mal varlığı için vekalet vermiş. İşte bu tarihten sonra yağmurdan kaçarken doluya tutulmuş.

BİZE ULAŞIN