Hakkâri'nin 'beyaz yakalı' devrimcileri

Geçen yıl 3 ay arayla Hakkâri'ye atanan iki kadın doktor, 26 yıl sonra sinema salonu kazandırdıkları kentin tek radyosunda müzik programı hazırlıyor

Hakkâri'de görev yapan iki kadın doktor, sağlıktan kültür-sanata, eğitimden spora, kentin kaderini değiştirecek yeniliklere imza atıyor. Adı terör olayları ve çatışmalarla anılan kente 26 yıl sonra sinema salonu kazandıran kadın doktorlar, gündüz hastanedeki odalarında vatandaşla ilgileniyor, akşamları kentin tek radyosunda müzik programı hazırlıyor.

İLK ADIM RADYO
Hakkâri Devlet Hastanesi'nde görevli psikiyatri uzmanı Dr. Dilek Yeşilbaş ve patoloji uzmanı Dr. İpek Erbarut, geçen yıl üç ay arayla Hakkâri'ye atandı. Hakkâri'nin çehresini değiştirmeye karar veren genç doktorlar, kentte gönüllü bir hareket başlattı. Yeşilbaş ve Erbarut, ilk açılımı radyo programları ile yaptı. Gerekli izinlerin ardından haftada bir gün Dr. İpek Erbarut yabancı müzik, Dr. Dilek Yeşilbaş da Sezen Aksu şarkılarının yayınlandığı programlara başladı. Gündüz hastanede çalışan doktorlar akşamları 'İyi akşamlar Hakkâri' diyerek radyodan Hakkârililere seslendi. Bununla da yetinmeyen idealist ikili, şehrin kültürel ve sosyal hayatını canlandıracak projeler için, Kürtçe'de "yağmur" anlamına gelen 'Baran' isimli bir de dernek kurdu.

KENTTE 'USTA' GALA

Radyo programları ve 'Baran Derneği' ile kendilerinden söz ettiren "beyaz yakalı devrimciler", bir adım daha attı. "Bizi arayan arkadaşlarımızın ilk tepkisi 'Hakkâri'de sinema yok mu? Orası nasıl bir yer?' oluyordu. Buraya bir sinema kurulması için harekete geçtik" diyen doktorlar, Hakkari'yi 26 yıl sonra sinemayla buluşturdu. Doktorların bu çabaları sonuçsuz kalmadı, 'Usta' filminin 3'üncü galası Hakkâri'de yapıldı. Filmin 5 kişilik ekibi de galaya katıldı. "Çabalarımız daha çok çocuklara, gençlere, öğrencilere yönelik olacak. Köylerden gelerek okumak için pansiyonlarda kalan yoksul aile çocukları için burada rahat edebilecekleri bir yurt yaptırmak istiyoruz" diyen genç doktorlar, en önemli sorun olarak kentteki ekonomik imkânların yetersizliğini gösteriyorlar.

BİZE ULAŞIN