İzmir'de Ölüm-kalım skandalı

Cumartesi 04.07.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 04.07.2009 20:51
ABONE OL
İzmir'in Kiraz ilçesinde 23 Hazirandaki trafik kazasının ardından öldüğü açıklanan genç kızın gerçekte yaşadığı, yaralı olarak kurtulduğu sanılan genç kızın ise öldüğünün anlaşılmasının ardından, kızlarının iyileşmesini beklerken 10 gün sonra acı haberi alan Çoban ailesinin evinde büyük bir acı yaşanıyor.

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ''Yasemin Çoban'' kimlik kaydıyla ağır yaralı olarak tedavi altında olan hastanın, kazada öldüğü açıklanan ve defnedilen ''Rabia Efe'' olduğunun anlaşılması üzerine, 10 gündür umutla bekleyen Çoban ailesinin yaşadığı Suludere Köyü'nde acı ve yas hakim oldu.
Acı haberi alan Çoban ailesinin evine basın mensuplarının yaklaşmasına izin verilmezken, kazada öldüğü belirlenen ve ''Rabia Efe'' olarak defnedilen Yasemin Çoban'ın dedesi Niyazi Çoban, açıklamalarda bulundu.

Çoban, kazanın üzerinden 10 gün geçtikten sonra gelen haber üzerine şok olduklarını ifade ederek, ''Olayı ben de telefonla öğrendim. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Kızımızın hastanede yattığını sanıyorduk, annesi de babası da yanındaydı. Meğer mezarda yatan bizim kızımızmış. Kızımızın iyileşme haberlerini beklerken ölüm haberi geldi. Sarsıldık'' diye konuştu.

Öte yandan, ''Rabia Efe'' sanılarak Efe ailesinin yaşadığı Ceritler Köyü'ndeki Hacılar Mezarlığı'nda defnedilen cenaze, tahtadan yapılı geçici mezar başında yazılan isim değiştirildi. Tahta plakadaki ''Rabia Efe'' ismi silinerek yerine ''Çoban'' yazıldı.

Ödemiş-Kiraz yolunda 23 Haziranda Serkan Çiftçi yönetimindeki 35 AB 0282 plakalı tarım işçilerini taşıyan kamyonetin devrilmesi sonucu, Fatih Akar ile 16 yaşındaki Rabia Efe'nin öldüğü açıklanırken, kazadan 16 kişi yaralı olarak kurtulmuştu.

Ağır yaralı olarak kurtulduğu açıklanan ve ''Yasemin Çoban'' kimliği ile İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınan yaralının, yoğun bakım ünitesinde 10 gün kaldıktan sonra kendisine gelmesiyle gerçek kimliğinin Rabia Efe olduğu, Yasemin Çoban'ın ise ''Rabia Efe'' olarak defnedildiği ortaya çıkmıştı.