Kurtuluş hayatını kaybetti

Bir süredir kanser tedavisi gören ve rahatsızlığının artması üzerine Başkent Üniversitesi Yüreğir Hastanesine kaldırılan müzisyen Kurtuluş, hayatını kaybetti.

''İstanbul Sokakları'' ve ''Keskin Bıçak'' gibi unutulmayan şarkılarla 36 yıldır sahnelerde olan, bir süredir tedavi gördüğü kanser hastalığının artması üzerine Başkent Üniversitesi Yüreğir Hastanesine kaldırılan Adanalı Şarkıcı Kurtuluş Türkgüven (53), kurtarılamadı.

KURTULUŞ TÜRKGÜVEN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

Sanat yaşantısını uzun yıllardır Adana'da sürdüren Kurtuluş, safra kesesinde başlayan ve ardından diğer organlara sıçrayan kanser hastalığı ile mücadele ediyordu.

DOKTORU SOYDAŞ: YOĞUN BAKIMDAKİ TAKİPLERİ SIRASINDA YAPILAN TEDAVİLERE YANIT VERMEDİ

Kanser tedavisi gördüğü hastanede ölen şarkıcı Kurtuluş Türkgüven'in, kaldırıldığı yoğun bakımda tedaviye yanıt vermediği belirtildi.

Başkent Üniversitesi Yüreğir Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış Soydaş, şarkıcı Kurtuluş'un ölümüyle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, sanatçının, bir yılı aşkın süredir hastanede tedavi gördüğünü söyledi.

Sanatçının, Medikal Onkoloji Bölümünde kanser nedeniyle takip altında olduğunu ifade eden Soydaş, şunları kaydetti:

''Birçok kez değişik tıbbi sorunları nedeniyle hastanemize yatmak zorunda kaldı. Yapılan kemoterapi ve radyoterapilere rağmen hastalığı giderek ilerledi, akciğere, kalp zarına, karın içi zarlarına, kemiklerine kadar yayıldı. Son olarak 10 gün kadar önce akciğer zarı iltihabı ve karın zarı iltihabı nedeniyle kliniğe tekrar yatırıldı. Bu dönemdeki tedavilerine rağmen genel durumu giderek kötüleşti. Perşembe akşamı yoğun bakıma alındı. Yoğun bakımdaki takipleri sırasında tedavilere yanıt vermedi. Bugün 14.20 itibariyle Kurtuluş'u kaybettik. Hepimizin başı sağ olsun.''

Açıklama sırasında Dr. Soydaş'ın yanında bulunan şarkıcının kızı Elif Şahin de gözyaşlarını tutamayarak, ''Bir şey söyleyemiyorum. Çok iyi bir insanı kaybettik. Herkese çok yararı olan birini kaybettik. Çok üzgünüm, son dakikaya kadar yaşama umudu vardı. Durumunun bu kadar kötü olduğunu bilmiyordum'' dedi.

Hastane bahçesinde yakınları tarafından güçlükle sakinleştirilen Kurtuluş'un ablası Özden Türkgüven ise kardeşinin çok dirençli biri olduğunu ve hayata bağlı yaşadığını vurguladı.

Kanser olduğunu öğrendikten sonra da kardeşinin umudunu yitirmediğini ifade eden Özden Türkgüven, ''Son ana kadar çok umutluydu. Kanseri yeneceğine inanıyordu. Konuşamayacak durumda olduğu halde bile dünyanın her tarafından telefonlar geliyordu. Hayranlarıyla birlikte olmaya çalışıyordu'' dedi.

Şarkıcının diğer ablası Nesime Türkgüven ise yeğenlerine sarılarak, ''Sihirli parmaklara sahip kardeşim, nasıl ölürsün? Daha çok şarkılar seslendirecektin'' diye gözyaşı döktü. Şarkıcının eşi Füsun Türkgüven'in de oldukça bitkin ve yorgun olduğu görüldü. Sanatçının ölüm haberini alan yakınları ve sevenleri, hastaneye geldi.

Kurtuluş'un cenazesinin yarın hastaneden alınarak Kabasakal Mezarlığı'nda defin işlemleri yapıldıktan sonra Mersin'in Tarsus ilçesindeki aile mezarlığında toprağa verileceği belirtildi.

TEDAVİ MASRAFLARI İÇİN BİR GECE DÜZENLENMİŞTİ

İki yıldır kanserle mücadele eden müzisyen Kurtuluş Türkgüven'in tedavi masrafları için 25 Mart'ta Günay'da bir gece düzenlenmişti.

Geceye, Eda ve Metin Özülkü, Yaşar, Yavuz Bingöl, Yeliz ve Hakan Aysev de katılmıştı.

BİZE ULAŞIN