Türk Mevsimi'nde zirve

Nuri Bilge Ceylan, Fransız kıyı kenti La Rochelle'deki fotoğraf sergisinin açılışındaydı. Yönetmen ayrıca, Fransa'daki Türk Mevsimi etkinlikleri vesilesiyle Paris'te Isabelle Huppert ile özel olarak bir araya geldi

Fransa'daki yaklaşık dokuz aylık 'tanış olma' girişimimizin ilk sanatsal icraatı, önceki gün şahane kıyı kenti La Rochelle'deki Nuri Bilge Ceylan fotoğraf sergisinin açılışıyla gerçekleşti. 37'nci La Rochelle Film Festivali'nde filmlerinden oluşan özel bir bölüm ve Sinemaskop Türkiye başlıklı fotoğraf sergisiyle yer alan Ceylan'a gösterilen ilgi, şaşırtıcı olmadı elbette. Yaprak sarması ve bülbül yuvası gibi lezzetli ikramların da katkısıyla coşan sohbetler arasında, sergiye olan hayranlıklarını bizzat Ceylan'a iletenlerin yanı sıra, birlikte fotoğraf çektirmek isteyenlerin sayısı da az değildi.

'SİNEFİL'LERİN FESTİVALİ
Üç Maymun'un senarist ve oyuncularından Ercan Kesal ile İstanbul Film Festivali yardımcı yönetmeni Kerem Ayan'ın da katıldığı açılışın ardından, dün de Ceylan sinemasının konuşulduğu bir söyleşi yapıldı. Deniz ve güneşin cazibesine rağmen sinema önlerindeki kuyruklardan anlaşılacağı üzere La Rochelle, tam bir 'sinefil' festivali. Festivalde merakla beklenen bir diğer usta sinemacımız, Reha Erdem, bugün Hayat Var filminin gösteriminden önce sahnede olacak. Geçen çarşamba günü La Rochelle'e geçmeden önce, Isabelle Huppert'in kendisiyle görüşmek istediğini öğrenen Nuri Bilge Ceylan, Fransız oyuncuyla Paris'te buluştu. Bu yıl Ceylan'ın da yer aldığı Cannes jürisinin başkanlığını yapan Huppert'in öğle yemeği davetine, Ercan Kesal da katıldı. Ceylan'ı sevindiren hoş haber ise Kasım ayında Fransa'da çıkacak DVD setinde Huppert'den bir önsözün yer alacak olmasıydı. Huppert'in en çok İklimler filmini beğenmesi ise Ceylan'a göre hiç şaşırtıcı değildi. Ceylan bu konuda, "Çoğu kişi bu filmimi daha sofistike buluyor. Ben de, önceki filmlerime göre İklimler'i daha az hataları olan, olgun bir çalışma olarak görüyorum" diyor. Bugün Paris Film Festivali'ne geçen Ceylan, yeni filminin tamamlamak üzere olduğu senaryosu üzerinde çalışmaktan da geri kalmıyor. Fransa'daki Türk Mevsimi etkinlikleri çerçevesinde Paris Belediye başkanı Bertrand Delanoe'dan onur madalyası alacak olan Ceylan'ın yanı sıra, Reha Erdem ve Yeşim Ustaoğlu gibi uluslararası alanda tanınan diğer yönetmenlerimiz de festivale katılacak. Paris'teki sinema çıkarmamızın ilk ayağı, 14 Temmuz'a kadar sürecek.

BİZE ULAŞIN