Bakan gibi vali

Yaz aylarında Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi "yakışıklı" turistik beldelerin yükünü de sırtında taşıyan Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, "Turizmi 12 aya yaymalıyız" diyor

Bodrum, Marmaris, Fethiye, Köyceğiz; yaz aylarında hepsinin nüfusu neredeyse kent boyutuna tırmanıyor. Bu ilçelerin merkezi olan Muğla valisinin işi zor. Hem "aman yoruldum, tükendim" demeyecek, hem de bakanlar gibi geniş vizyonlu düşünüp, kaymakamlar gibi cevval hareket edecek. Çoğu kişi Muğla'nın haritadaki yerini zor bulur. Lakin Bodrum, Marmaris, Fethiye denince yanı yamacı, olup biteni, gidip geleni hakkında ille bir fikri vardır tekmil ahalinin. Nasıl olmasın ki? Yaz ayları boyunca gazete ve TV'lerde bu merkezlerin adının geçmediği gün yok. Ekleme yapalım. Dalaman, Datça, Köyceğiz, Yatağan, Milas gibi bilindik ve potansiyeli kavi ilçeleri de var Muğla'nın. İşte bütün bu "yakışıklı" bölgelerin merkezi, vilayeti Muğla. Bu hafta "mola"mız sırasında işte bu kentin, Muğla'nın valisi Ahmet Altıparmak'ı konuk ettim. Bakalım neler anlatacak bize.

- Sizin ilk valiliğiniz değil mi?
- Evet. Yıllar önce Seydişehir, Derebucak ve Cihanbeyli kaymakam vekillikleri ve Bozkurt, Baklan, Arguvan ve Suruç kaymakamlıkları yaptım. Sonra İller İdaresi Genel Müdürlüğü'nde daire başkanlığı ve BM'de danışmanlık yaptım.

- Abdülkadir Aksu bakanken de özel kalem müdürüydünüz, hatırlıyorum.
- Doğrudur. Sonrasında valiliğimiz uygun görüldü ve Muğla'ya geldim.

- Aynası iştir kişinin deyip soruyorum Vali Bey. Fethiye'de Rum Evleri'ni otel yapma projenizle başlayalım mı?
- Kayaköy yerleşim alanı dışında tepelerde tarihi Rum evleri var. Bunların derhal turizme kazandırılması lazım. Muğla'da turizmi 12 aya yaymadığınız zaman oteller 8 ay kapalı kalıyor. Buna dayanacak bir zenginliğe sahip değiliz.

- Evler turizme mi hizmet verecek?
- Tarihi evlerin tek tek değerlendirilmesi mümkün değil. Burası 3 bin 500 konut. Toplu olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Bir holding burayı alabilir örneğin. Otel olarak işletilmesinde yarar görüyorum. Kayaköy'de pansiyonculuk hızla yayılıyor. Otantik yer arayanların talebi arttıkça, pansiyonculuk da ilerlemiş.

- Turizm ve doğa konusunda çok duyarlı, icracı validir diyorlar sizin için.
- Bu devlet politikamız zaten. Biz de en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

Şikâyetlerin raporunu tutmuşsunuz. Nasıl oldu o?
- 179 şikâyet hattına 6 kişilik bir özel tim görevlendirdim. Yabancı dilleri, halkla ilişkileri, psikolojik yaklaşımları iyi olan özel görevli bunlar. Bir ay içinde 2 bine yakın yabancı turistle görüştüler.

- Ben o raporu okudum. Tuvalet meselesi var mesela.
- Tuvaletler başta olmak üzere çevrenin ve servis hizmet alanlarının yeterince temiz olması gerekiyor.

-
Kaba, hatta küfürlü konuşmalardan da çok şikâyet gelmiş değil mi?
- Yabancı konuklarımızın düzeysiz yaklaşımlardan, verilen hizmetin kalitesizliğinden yakındığı da oluyor. Bunlar çok azaldı ama sıfıra kadar düşmezse huzurlu olamayız .

BİZE ULAŞIN