Hasat öncesi üreticilere uyarı

Denizli Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Gür, 2009 yılı ürün sezonunun başlamasıyla üreticileri, dolandırıcılara karşı uyardı.

Denizli Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Gür, bu yıl ürün sezonunun mevsim koşulları nedeniyle iyi geçtiğini belirterek, üreticilerin dolandırıcılara aldanmamalarını istedi.

Üreticilerin değişik yol ve yöntemlerle kendilerine başvuran tüccarlara karşı ortak hareket etmeleri gerektiğini ifade eden Gür, şöyle konuştu:

''Üreticilerimizin, kendi öz örgütleri aracılığıyla ürünlerini toptan pazarlamaları daha doğru olur. Nitelikli dolandırıcılık dediğimiz bu tür olayların yaşanmaması için üreticilerimize büyük sorumluluk düşüyor.

Üreticilerimiz, emin olmadığı kişilere ve kurumlara hemen ürünlerini satmamalı. Kesin bir araştırmadan sonra veya devlet yetkililerinin yeterli buldukları tüccarlara ürünlerini satmasında fayda olacaktır. Aksi takdirde her yıl üreticilerimiz milyarlarca lira dolandırılmaktadır. Maalesef üreticilerimiz, tüccar karşısında tek başına hareket etmektedir.''

''Türkiye'de çoğu üreticilerin örgütsüz olması ve piyasalara müdahale eden Kamu İktisadi Kurumlarının işlevsizleştirilmesiyle üreticinin doğrudan tüccarla karşı karşıya kaldığını'' savunan Gür, şunları söyledi:

''Denizli'de 2008 yılı ürün sezonunda yaklaşık 2 bin 135 üretici, kendilerini tüccar olarak tanıtan kişiler tarafından dolandırıldı. Üreticilerimizin dolandırılmaması için başta devlet yetkilileri olmak üzere kamu görevlilerinin devreye girmelerini bekliyoruz. Çeklerin karşılıksız çıkması, alınan ürün bedellerinin ödenmemesi veya bir kısmının ödenmesi şeklinde her yıl oynanan bu oyunların bozulması için yetkililerin acilen bu konuya eğilmesi gerekmektedir. Gerekirse tüccarlarımızdan yetki belgesi ya da yeterlilik belgesi gibi garanti almayı ve ardından bu isimdeki tüccarları da üreticilere bildirerek, ürünlerini bu tüccarlara satmasını sağlamak çözüm olabilir. Üreticilerimizin mağdur olmaması açısından böylesine ürün alımı için gelen tüccarların yetkililer tarafından başvuruları kabul edilerek yeterliliklerin aranması ve bunu da üreticilere duyurmasıyla üreticilerimizin tüccarlar tarafından dolandırılmasının önüne geçilebilir.''

BİZE ULAŞIN