Veliye 'Geri zekâlı' cezası

İzmir'in Torbalı ilçesinde kızının öğretmenine sınıfın ortasında "Geri zekâlı kadın" dediği öne sürülen veli, 6 bin TL para cezasına çarptırıldı

İzmir'in Torbalı ilçesindeki olay, geçen eğitim yılının ilk haftasında yaşandı. Çetineller İlköğretim Okulu sınıf öğretmenlerinden Gürcan Bağı, öğrencilerinden F.Y.'nin (7) annesi Derya Y.'nin, öğrencilerin ve diğer velilerin de sınıfta bulunduğu sırada kendisine "Geri zekâlı kadın" dediğini öne sürerek şikâyetçi oldu.

BİR YIL HAPİS, PARAYA ÇEVRİLDİ
ÖğretmenBağı şikâyet dilekçesinde, öğrencisinin babası Ahmet Y.'nin de kendisini tehdit ettiğini öne sürdü. Torbalı Sulh Ceza Mahkemesi'nde açılan davada kendisini savunan Derya Y., öğretmenin kendisini "Kızının başındaki bitleri herkesin içinde söylersem görürsün" diye tehdit ettiğini, bunun üzerine de şikâyete konu olan deyimi kullandığını iddia etti. İkinci celsede sona eren davada mahkeme, Derya Y.'yi, "Görevli memura görevinden dolayı hakaret suçundan" bir yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanığın ekonomik durumu ve duyduğu pişmanlık nedeniyle cezayı 6 bin TL adli para cezasına çevirdi.

'OLAYDAN SONRA BARIŞMIŞTIK'
Öğretmenin öğrencilere çok sert davrandığını, bütün velilerin bu durumdan şikâyetçi olduklarını fakat sessiz kalmayı tercih ettiklerini iddia eden 2 çocuk annesi Derya Y., "O dönem hamile olduğum için çok hassas günler geçiriyordum. Olaydan sonra öğretmenden özür diledim ve barıştık. Buna rağmen neden şikâyetçi oldu anlamadım. Kararı temyiz edeceğim" dedi.

BİZE ULAŞIN