Yasaklar, sigarayı bırakma eğilimini artırdı

Türkiye'de geçen yıl uygulanmaya başlanan kapalı alanlarda sigara yasağının 19 Temmuzda eğlence hizmeti veren işletmeleri de kapsayacak olması sigarayı bırakmak isteyenlerin sayısını artırdı.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ruhuşen Kutlu, dünyada her yıl 5,4 milyon kişinin sigara kullanımına bağlı ortaya çıkan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini, Türkiye'de de tüm ölümlerin yüzde 23'ünün sigaraya bağlı hastalıklardan kaynaklandığını bildirdi.

Sigaranın doğum öncesinden başlayarak, çocuk ve erişkinlikte sonu ölüme kadar varan 50'nin üzerinde sağlık sorununa yol açtığını ifade eden Kutlu, ''Geçen yıl yürürlüğe giren ve 19 Temmuzda yürürlüğe girecek olan sigara yasakları, tiryakilerde sigara bırakma eğilimini her geçen gün artırıyor. Hastanemize sigara bırakmak isteğiyle başvuranların sayısı sürekli artıyor'' diye konuştu.

Kutlu, sigarayı bırakma isteğindeki artışta, toplumun sigaranın zararları konusundaki bilinç düzeyinin artmasının da önemli rolü olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Yürürlüğe giren sigara yasakları nedeniyle televizyon ve gazetelerde tütünün zararları hakkında daha çok bilgi sahibi olan vatandaşlar artık bu konuda eskiye oranla daha hassas davranıyor. Bu da sigara bırakma isteğinde sevindirici gelişmeler sağladı. Hastane olarak biz de sigarayı bırakmak isteyen tiryakilere yardımcı oluyoruz. Hastanemize sigarayı bırakmak istediğini belirterek başvuran tiryakileri önce testten geçiriyoruz. Bu sayede bağımlılık düzeylerini ölçerek, bağımlılık düzeylerine göre bant, hap veya ilaç gibi çeşitli bilimsel yöntemlerle bu zararlı alışkanlıktan kurtulmalarını sağlıyoruz.''

BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI DÜZENLENİYOR

Gelen talepler doğrultusunda hastane olarak her hafta salı günleri sigaranın zararları konusunda halka yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlemeye başladıklarını anlatan Doç. Dr. Kutlu, herkese açık olan bu toplantılarda, sigaranın zararları ve bırakma yolları gibi konularda katılımcıları bilgilendirdiklerini bildirdi.

Kutlu, tiryakilerin yasaklardan korunmak için değil, kendi sağlıkları için sigarayı bırakmaları gerektiğini, bu bilinçle hareket etmeleri halinde sigarayı bırakmalarının daha kolay olacağını sözlerine ekledi.

Merkezi Konya'da bulunan ve sigaranın zararları konusunda halkın bilinçlendirilmesi amacıyla kurulan Bir Hayalim Var Derneği Başkanı Kadir Dikici de Türkiye'de tütünle mücadele çalışmaları çerçevesinde sigara kullanımının azaltılması için hayata geçirilen uygulamaları çok önemsediklerini bildirdi.

Geçen yıl yürürlüğe giren kapalı alanlarda sigara yasağının ciddi anlamda olumlu sonuçlar doğurduğuna şahit olduklarını ifade eden Dikici, ''Bugün artık hastanelere, devlet dairelerine, dükkanlara girdiğimizde duman altı bir ortamla karşılaşmıyoruz. Hayatında sigara içmemiş insanlar da tiryakiler yüzünden zehirlenmekten kurtuldu'' dedi.

YASAKLAR, SİGARAYI BIRAKMA İSTEĞİNİ ARTIRDI

Dikici, Türkiye'de geçen yıl yürürlüğe giren kapalı alanlarda sigara yasağı ve eğlence hizmeti veren işletmelerde 19 Temmuzda yürürlüğe girecek olan tütün yasağı nedeniyle birçok tiryakinin sigarayı bırakmak için çeşitli merkezlere başvurduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Kısa süre önce kurulmuş olmamıza rağmen, çok sayıda vatandaş sigarayı bırakmak istediğini belirterek derneğimize başvuruyor. Biz de onlara sigara bırakma yöntemlerini anlatıyoruz, sigaranın zararları ve bırakma yöntemlerini anlatan broşürler vererek, bu alanda uzman merkezlere yönlendiriyoruz. 19 Temmuzda yasak kapsamının daha da genişleyecek olması, sigarayı bırakmak isteyenlerin sayısını artıran önemli bir etken.''

BİZE ULAŞIN