Herkes hayırsızlık yaptı

Kurtuluş Türkgüven'in eşi Füsun Türkgüven, sanatçıların vefasızlık yaptığını vurguladı.

Kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybeden şarkıcı Kurtuluş Türkgüven, gözyaşları arasında toprağa verildi.

''İstanbul Sokakları'' ve ''Keskin Bıçak'' gibi unutulmayan şarkılarla 36 yıldır sahnelerde olan şarkıcının cenazesi, yaşamını yitirdiği Başkent Üniversitesi Yüreğir Hastanesinden alınarak ailesinin oturduğu eve ve uzun süre çalıştığı eğlence merkezine getirildi.

Ailesi, yakınları ve sevenlerinin oluşturduğu konvoyla Kurtuluş'un cenazesi Kabasakal Mezarlığına getirildi.

Gözyaşlarına hakim olamayan eşi Füsun Türkgüven, sanatçıların vefasızlık yaptığını vurgulayarak, sitemde bulundu.

Türkgüven, eşinin herkesle iyi bir ilişkisi bulunduğunu, çok sayıda ünlü sanatçıyla da müzikal çalışma yaptığını ifade ederek, ''Herkes hayırsızlık yaptı. Onunla çalışan sanatçılar cenazesine bile gelmedi. Oysa biz onlar da gelsin diye cenaze törenine pazar günü değil pazartesi yaptık. Sadece şarkıcı Kutsi ve Hakan Altun bizleri arayıp başsağlığı diledi'' dedi.

Kurtuluş ile çocukluktan tanışan ve uzun yıllar birlikte sahne alan halk arasında ''Saboş'' adıyla bilinen gitarist Sabahattin Şanlıtürk, sanat camiasından çok sayıda kişinin cenaze törenine katılmasını beklediklerini, ancak kimsenin Kurtuluş'a sahip çıkmadığını vurguladı.

Kurtuluş'un en çok vefasızlıktan dert yandığını ifade eden Şanlıtürk, '''Sürekli yanındaydım, ölüm anına kadar gözü hep kapıdan içeri girecek bir eski dostu aradı. Son nefesini verirken bile kapıya bakıp, (Acaba kim gelecek Saboş) diyordu. Onu son yolculuğunda yalnız bırakanları şiddetle kınıyorum. Cenaze töreninde izdiham yaşanması gerekirdi. Kurtuluş gibi bir değer bırakın Adana'ya, Türkiye'ye bile zor gelir'' diye konuştu.

Yakınları tarafından güçlükle sakinleştirilen şarkıcının ablası Nesime Türkgüven ise kardeşinin istediği noktalara gelemeden aralarından ayrıldığını vurguladı.

Kurtuluş'un müzik dahisi olduğunu, bunun çok iyi anlaşılamadığını anlatan abla Türkgüven, ''Sihirli parmaklı kardeşimi kaybettik. O sihirli parmaklarıyla gitara bir kez dokunsa bile herkesi büyülerdi. Bu onun son şovu. Artık, konserine gidip, onu dinleyemeyeceğiz. (Bir daha çal) diye kimse bağıramayacak, iyi izleyin son şovunu yapıyor'' dedi.

Kardeşinin fotoğrafına sarılan diğer ablası Özden Türkgüven ise kardeşinin yeni evini hayırlamak için beklediklerini belirterek, ''Ona yeni ev hediyesi almıştım. Onu verecektim. Ama, şimdi cenazesindeyim. Bundan büyük acı olamaz'' diye gözyaşı döktü.

Kurtuluş'un cenazesine son bir kez bakmak isteyen kızı Elif Şahin, fenalık geçirdi. Şahin, yakınları tarafından güçlükle sakinleştirildi.

Bu arada, şarkıcı Vahdet Vural, törene katılarak Kurtuluş'un eşi Füsun, kızı Elif ile oğulları Can ve Umut'a başsağlığı diledi.

Vali İlhan Atış, Adana için önemli bir değerin kaybedildiğini anlattı.

Kurtuluş'un sanat dünyası tarafından sevilen bir kişilik olduğunu ifade eden Atış, ''Yüce Mevlamdan rahmet diliyoruz. Onun sağlıklı olup, yanımızda durmasını çok isterdik. Büyük bir müzik adamıydı'' dedi.
Törene, şarkıcının ailesi ve yakınlarının yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, AK Parti Adana Milletvekili Vahit Kirişçi, MHP Milletvekili Kürşat Atılgan, merkez Çukurova İlçe Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Müdürü Serdar Bakırezen, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir ve çok sayıda kişi katıldı.

Cenaze namazının kılınmasının ardından şarkıcı Kurtuluş, gözyaşları arasında toprağa verildi.

BİZE ULAŞIN