Yazarların çizgi-klasiklere bakışı, birbirinden farklı

Ahmet Ümit (Yazar):
'Edebiyata ilgiyi artırır'
Kendi adıma, hem eserlerimin, hem de klasik eserlerin çizgi- romana uyarlanmasına çok sıcak bakıyorum. Öncelikle çizgiroman gibi bir alanı edebiyat desteklemiş olur. Edebiyatın diğer alanlardaki etki alanını genişletir. Ayrıca çizgi-roman okurlarının edebiyata olan ilgisini güçlendirir ve genç çizgi-roman okurlarına edebiyat sevgisi aşılar. Bunun için bu tür projeleri yararlı buluyorum. Ama burada önemli bir nokta var. Klasik bir edebiyat eserini çizgi-romana uyarlarken içeriğe dikkat edilmeli. Tabii bir de çizgi-roman ölçütlerine göre, çizilmeli, diyaloglar oluşturulurken dikkat edilmeli. Bunlar yapılıyorsa şahane bir iş ortaya çıkar.

İnci Aral (Yazar):
'Edebiyata ilgiyi artırmaz'
Çok olumlu bakmıyorum. Kültürel faaliyette bulunmak emek işidir. Kitap okumak için de zaman ayırmanız gerekir. Edebiyatın bir dili, insanı zengileştiren bir yanı var. Ama bütün dünyada her şey ortalama insanın tüketebileceği bir hale getirilmeye çalışılıyor. Ayrıca bu tür çabaların edebiyata olan ilgiyi de artıracağını düşünmüyorum.

Sevin Okyay
(Yazar, çevirmen):
'Daha çok insan dünya klasiklerini okur'
Öncelikle çizerler, görebildiklerim için, eserlerin ruhunu iyi kavrayabilmiş. Bunun için bu seri merak uyandırıyor. Bunun dışında bu seri sayesinde dünya klasiklerini okuyan kitlenin genişleyeceğini düşünüyorum. Açıkçası insanlar ile dünya klasikleri arasında garip bir set var. Bu tür çabaların bu seti aşacağını düşünüyorum.

BİZE ULAŞIN