Aç kalan yaban domuzları sürü halinde Foça'ya indi

İzmir Foça'da iki hafta önce çıkan yangın nedeniyle aç kalan yaban domuzları sitelerin bahçelerinde yiyecek arıyor

İzmir'in Foça ilçesinde 2 hafta önce çıkan yangında 160 hektarlık ormanlık ve zirai alan yandı. Yanan alanda yaşayan yabani hayvanlar da bölgede bulunan Kızıldağ'a doğru çekilmek zorunda kaldı. Ancak bu doğa katliamı sonrası, özellikle yaban domuzları yiyecek bulamayınca, gece yarısından sonra sürüler halinde Fevzi Çakmak ve Fatih mahallelerine inerek, karınlarını doyurmak için çöplerde, yeşil alanlarda ve yazlık sitelerin bahçelerinde yiyecek arıyor.

BALKONDA BEKLİYORLAR

Bahçelerinde 10'lu, 15'li gruplar halinde homurdanıp geviş getiren domuzları gören aileler, korku içinde yaşıyor. Gece dışarıya çıkmak zorunda kalanlar ise ellerinde sopalarla gezmek zorunda kalıyor. Aileler eğlenceye giden ya da arkadaşlarıyla buluşmak için dışarı çıkan çocuklarını balkonlarda bekliyor. Bazı aileler de domuzların çocuklarına zarar vermemeleri için sokak başlarına veya parklara, domuzların yiyebileceği yemek artıklarını bırakıyor. Ancak bunlarla yetinmeyen domuzlar, çöplerle karınlarını doyurup sabahın ilk ışıklarıyla sürüler halinde tekrar ormana dönüyor.

VATANDAŞ ENDİŞELİ

Foça'nın mahallelerinden Yeni Foça'da bulunan yazlığına 17 yıldır geldiğini anlatan görgü tanıklarından Gökçen Karluk, "Daha önce böyle bir şey görmedim. Yangından 2 gün sonra gelmeye başladılar. Doğa değişti. Şimdiye kadar kimseyi rahatsız etmediler ama ürkütücü görüntüleri korkutuyor. Çocuklarım gece saat 03:00'de eve gelirken siteye girdikleri an hayvanlarla burun buruna gelmişler. Geri dönüp yola çıkmışlar ama orada da karşılarına başka bir sürü çıkmış" diyerek endişesini ortaya koyuyor.

'RANT YÜZÜNDEN'
Yangının, doğanın ekolojik dengesini bozduğunu söyleyen Foça sakinlerinden Kıymet Yakut da yaşanan çevre katliamına dikkat çekiyor: "Ormanda yaşayan binlerce canlı yok oldu. Doğada yaşaması gereken hayvanlar şehir merkezlerine inip yiyecek arıyor. Bazı insanlar yangın çıkararak veya ormanları keserek rant elde ediyor."

BİZE ULAŞIN