'Aşırı sıcaklar felç riskini artırıyor'

Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ömür Atacan Atasoy, aşırı sıcakların felç riskini artırdığını, tansiyon yükselmelerine bağlı olarak gelişen beyin kanamalarının ölüme varan sonuçlara yol açabildiğini söyledi.

Sıcakların özellikle nörolojik hastalıklarda belirgin bir artışa yol açtığını vurgulayan Atasoy, acil servis ve polikliniklere baş ağrısı ve baş dönmesi şikâyetleri ile başvuru yapanların sayısının arttığını belirtti.
Sıcakların tansiyon yükselmesine bağlı olarak beyin kanaması, felç gibi damar tıkayıcı hastalıkların gelişme riskini artırdığını belirten Dr. Ömür Atacan Atasoy, "Yaşlı insanlar, vücut direncinin düşük olması nedeniyle bu tür olaylardan daha çabuk etkilenebilmektedirler. Küçük çocuklar da organ gelişimini yeteri kadar tamamlayamadıkları için sıcaktan en çok etkilenenler arasında yer almaktadır." dedi.

Sıcakların iç organları ve beyni olumsuz etkilediğini ifade eden Atasoy, "Sıcak çarpması ile vücut ısısı 40 dereceye çıktığında, iç organlar ve beyin ısısı 50 dereceyi bulur. Vücut ısısının artmasıyla birlikte hücre içi ısısı yükselecek olursa, proteinler geri dönüşümsüz olarak çökmeye başlar. Bu durum kalıcı beyin ve organ hasarları meydana getirebileceği gibi, ölüme varan sonuçlara yol açabilir." diye konuştu.

BİZE ULAŞIN