Baronların kapışması emniyette son buldu

Hüseyin Baybaşin'in amcaoğlu Naif Yavuztürk'ün uyuşturucu çetesine yapılan baskınlarda 50 kişi gözaltına alındı. Çetenin, başka çetelerle tahsilat yüzünden sık sık çatıştığı öğrenildi

İstanbul Organize Şube Müdürlüğü ekipleri, uyuşturucu çeteleri arasında 2007'de başlayan kaçırma eylemlerinin artması üzerine teknik takip başlattı. 2 yıldır takip altında tuttukları çete elemanlarının bir kaçırma eylemi için keşif çalışması yaptığını belirleyen dedektifler, Şahin Akın, Yavuz Yavuztürk ve çeteye yardım eden Florya Polis Okulu'nda görevli başkomiser U.Ö.'nün keşif çalışmalarını gizlice kameraya aldı. Liderliğini Hüseyin Baybaşin'in amcasının oğlu Naif Yavuztürk'ün yaptığı iddia edilen uyuşturucu çetesine yönelik 94 adrese eşzamanlı baskın yapıldı ve Naif Yavuztürk, kardeşi Yavuz Yavuztürk, Naif Aytek, "Türk Escobarı" lakaplı Ramazan Yıldız, tetikçiler Şeyhmuz Muhittinoğlu, Şahin Akın ve Hikmet Ahi'nin de aralarında bulunduğu 50 kişi gözaltına alındı. Tüm dünyada deşifre olan "Baybaşin" soyadını Yavuztürk olarak değiştiren Naif Yavuztürk ve çetesine yönelik operasyonda, 1 adet suikast silahı Uzi, 9 adet değişik çap ve markalarda tabanca ele geçirildi.

3 MİLYON TL FİDYE İSTEDİLER

2001'de Baybaşin ailesiyle Cumhur Yakut'a ait 323 kilo eroinin polis tarafından yakalanmasının ardından, iki aile arasında kavga başladığı, Baybaşin'lerin 2007'de Cumhur Yakut'un yeğeni Kasım Yakut'u, ertesi yıl da babası Abdülbaki Yakut'u kaçırıp 3 milyon euro fidye istediği öğrenildi. Çetenin, kaynak sağlamak için başka çetelerin alacaklarını da tahsil ettiği belirlendi. Ramazan Yıldız'ın kaçırılacak kişileri örgüt adına tespit ettiği, ailelerle irtibat kurarak, "Para verirseniz yakınınızı kurtarırım, yoksa bu insanlar tehlikeli insanlar" dediği belirlendi.

BİZE ULAŞIN