FBI'ı terleten Türk hacker'a kötü haber

Internetten binlerce kişinin hesabını boşaltan ve FBI'ı 10 yıl boyunca peşinde koşturan "ChaO" lakaplı Türk bilgisayar korsanı Çağatay Evyapan ile çetesindeki hacker'ların 43 yıl hapsi istendi

Uluslararası Polis Teşkilatı'nı (INTERPOL) yıllarca peşinde koşturan ve Tuzla'da yakalanan "ChaO" lakaplı Türk bilgisayar korsanı Çağatay Evyapan ve çetesine yönelik iddianame hazırlandı. Savcılık, Evyapan ve arkadaşları hakkında 43 yıl hapis istedi. Sanal dünyada "Beni FBI bile yakalayamaz" diye mesajlar atan dünyaca ünlü Türk bilgisayar korsanı ChaO ve çetesi, 8 Eylül 2008'de İstanbul'da yakalandı. Alınan bir ihbarı değerlendiren İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü ekipleri, Tuzla'da bir villaya baskın düzenledi. Baskında, INTERPOL'ün 4'ncü sırada aradığı Türk hacker ChaO kod adlı Çağatay Evyapan ve adamları Hakkan Öztan, Habip Bayram, Erol Karakara, Samet Yağcı, Çağdaş Top ve Bayram Şahin gözaltına alındı. Şoke eden baskında yakalanan çete lideri Çağatay Evyapan polislere "Beni yakalamasaydınız Amerikan bankalarını 4- 5 milyar dolar dolandıracaktım" dedi. Operasyonu geniş bir açıklamayla duyuran İstanbul Polisi, zanlıların başkalarına ait kredi kartlarını kopyalayarak sattıklarını, kopyalanan bu kartlardan para çektiklerini ve suçta kullanılmak üzere imal ettikleri otomatik para çekme makinesi (ATM) düzeneklerini yurt dışına pazarlayarak yaklaşık 500 milyon dolarlık haksız kazanç elde ettiklerini bildirdi. Mahkemeye sevk edilen zanlılar, tutuklandı. Baskın, bankalara ve vurgun yiyenlere nefes aldırırken kısa adı FBI olan ABD Federal Soruşturma Bürosu, Türk yetkilileri arayarak teşekkür etti.

BİR BİR ANLATILDI

Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı'nın çeteyle ilgili soruşturması tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, dolandırıcılıkta kullanılan ekipmanların dizaynı ve üretiminin yanı sıra binlerce kişinin kredi ve bankamatik hesaplarının nasıl boşaltıldığı bir bir anlatıldı. Savcı, Türk bilgisayar korsanı (hacker) ChaO ve 6 arkadaşı için 43'er yıl 7'şer ay hapis cezası istedi. İddianamede sanal alemin dolandırıcıları olarak tanınan Evyapan ve adamları hakkındaki suçlamalar ise şöyle sıralandı: "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve üyesi olmak", "Bilişim sistemleri banka veya kredi kurumları araç olarak kullanılarak dolandırıcılık", "Sahte banka veya kredi kartı kullanarak yarar sağlama", Başkalarına ait banka hesaplarıyla ilişkilendirilerek sahte banka veya kredi kartı üretme, satma" ve "Resmi belgede sahtecilik".

BİZE ULAŞIN