Meteoroloji'den 80 derece açıklaması

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye'de 38 derece sıcaklıkta yüzde 80 nem oranının asla görülmediğini ve 38 derece sıcaklıkta yüzde 30 nem oranında hissedilen sıcaklığın, nem sonucu en fazla 40 derece olarak hissedileceğini bildirdi.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında ''Sıcaklık 80 derece hissedilecek' şeklinde yer alan haber ve bilgilerin kamuoyunda yanlış anlamalara neden olduğu için doğru bilgilendirme ihtiyacı doğduğu ifade edildi.

Hava sıcaklık değerlerinin Temmuzda, ortalama değerlerin 3-5 derece üzerinde, ancak ekstrem değerlerin altında seyredeceği bildirilen açıklamada, nem ve sıcaklık parametrelerinin artış ve azalışlarının zıt olarak gerçekleştiği, normal atmosfer şartlarında sıcaklığın en yüksek olduğu saatte, en düşük bağıl nem değerinin, bağıl nemin en yüksek olduğu saatte ise en düşük sıcaklık değerinin ölçüldüğü anlatıldı.

* 5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNLERİ...

Açıklamada, ''Türkiye'de 38 derece sıcaklıkta yüzde 80 nem oranı asla görülmez, 38 derece sıcaklıkta yüzde 30 nem oranında hissedilen sıcaklık nem sonucu en fazla 40 derece olarak hissedilecektir'' ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Haziran ortalarından itibaren Basra üzerinden gelerek Türkiye'nin güney ve iç kesimlerini etkileyen sıcak hava kütlesine bağlı olarak sıcaklık değerlerinin, güney ve iç kesimler başta olmak üzere ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği hatırlatıldı.

Yüzey sıcaklık değerlerinin normallerin üzerinde, atmosferin üst seviyelerinde ise nispeten daha serin hava bulunması nedeniyle, ortaya çıkan sıcaklık farkı sonucunun atmosferik kararsızlık şartlarına bağlı olarak ülke genelinde, gök gürültülü sağanak yağış, dolu ve yıldırım hadiseleri yaşandığı belirtildi.

Açıklamada, ''Temmuz ayı ortalarına kadar benzer meteorolojik koşulların ülke genelinde etkisini sürdüreceği, hava sıcaklığının ülkenin güney ve iç kesimlerinde mevsim normallerinin 3-5 derece üzerinde seyredeceği tahmin edildiği'' kaydedildi.

BİZE ULAŞIN