Ölen 13 bebeğin ailesi yargı yolunda

Tepecik'te geçen yıl ölen bebekler için kaymakamlık 2. kez soruşturma izni vermedi. Aileler de yeniden Bölge İdare Mahkemesi'ne gidecek

İzmir Tepecik Hastanesi'nde 13 bebeğin hayatını kaybetmesi olayıyla ilgili başhekimin de aralarında bulunduğu 33 personel için kaymakamlık ikinci kez soruşturma izni vermediğinden, aileler yeniden Bölge İdare Mahkemesi'ne başvuracak. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni Doğan Prematüre Kliniğinde Tuana ve Aleyna ismini verdikleri ikiz bebeklerini kaybeden Perihan- Mehmet Emin Bilinmiş çiftinin avukatı Hüseyin Karaboğa, davanın takipçisi olduklarını söyledi. "Kaymakamlığın, soruşturma iznini vererek, gerçeğin yargılama sonucunda ortaya çıkmasına imkan sağlamasını beklerdik'' diyen Karaboğa, iç hukuk yollarının tükenmesi halinde konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacaklarını bildirdi.

HEMŞİRELERDEN TEPKİ

Hemşireler Derneği İzmir Şube Başkanı Süheyla Nergiz, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'ın 13 bebekle ilgili raporu "Ellerini yıkamayan bir hemşirenin hazırladığı sıvı mikroplu" diye yorumlamasına tepki gösterdi. Nergiz, düzenlediği basın toplantısında, "Varlık sebebi insanların sağlığının korunması olan hemşirelerin, bunu kötüye kullanacak bir şey yapması mümkün değil'' dedi. Sağlık alanında meydana gelen her türlü problemde, hemşireleri suçlayıcı, eksikliklerini ortaya koymaya yönelik yayınlar yapıldığını savunan Nergiz, ilerleyen dönemde, Türkiye'de nitelikli eğitim almış hemşire sayısını artırmaya yönelik çalışmalar yapılacağını bildirdi. CHP'li Arıtman da sağlık hizmetlerinin taşeronlar eliyle yapılmasının sürdürülmesi halinde daha çok bebek kayıpları yaşanacağını söyledi. "Bu taşeron işinden sağlık çalışanları da mağdur" diyen Arıtman, Sağlık Bakanlığı'nın denetimlerini 'yetersiz' olarak değerlendirdi.

BİZE ULAŞIN