Prof. Özgen: Oğlumun davasında hata yapılıyor

Tiyatrocu Sunat'ı öldürmek suçundan tekrar cezaevine konulan Fuat Özgen'in babası Prof. Mahmut Özgen, "Ceza sanık lehine bozulmuştu, ama ceza bir yıl arttı" diye konuştu

Tiyatrocu İsmail Hakkı Sunat'ı öldürdüğü gerekçesiyle aldığı 6 yıl 8 aylık hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından, önceki gün ikinci kez tutuklanarak cezaevine konulan İhsan Fuat Özgen'in profesör babası Mahmut İhsan Özgen suskunluğunu bozdu. Özgen, yerel mahkemenin tarihi bir hata yaptığını savunarak, "Sanki karar sanık lehine bozulmuş gibi, yargılama yapıldı. İtiraz ettik. Hukuki süreç devam ediyor, oğlum hiç kaçmadı" dedi. Profesör Dr. Mahmut İhsan Özgen'in oğlu Fuat Özgen, 2004 Temmuz'unda tiyatrocu İsmail Hakkı Sunat'ı Gelibolu'daki bir tatil sitesinde gürültü yüzünden çıkan tartışmada 7 kurşunla öldürmüştü. Tutuklandıktan 9 ay sonra serbest kalan Özgen, 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmış, ancak Yargıtay Sunat'ın eşi Deniz Uğur Sunat'ın itirazı üzerine kararı bozmuş, yeniden yapılan yargılama sonucunda Özgen 6 yıl 8 ay hapse mahkum edilmişti. Kararın ardından polisin aramaya başladığı Özgen, önceki akşam babaannesinin Suadiye'deki evinde yakalanmıştı. Olay tarihinden bu yana hiç konuşmadığını belirten baba Prof. Dr. Mahmut İhsan Özgen, Adli Tıp Kurumu'ndan verilen raporda öldürülen Sunat'ın kanında etil alkol bulunduğunu ileri sürerek, "Oğlum meşru savunma halindeyken sınırın aşılması suretiyle adam öldürmekten ceza aldı. Yerel mahkemenin bu kararı, Yargıtay 1. Ceza Mahkemesi tarafından bozulmadı. Bu karar aynen duruyor"dedi.

TEBLİGAT GİTMEMİŞ
Özgen "Yargıtay, eski yasanın yeni yasaya uyarlanması ve yasanın sanık lehine bozulması istemiyle dosyayı Çanakkale Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Burada uyarlama yapılmadan dosya sanık lehine bozuldu. Çanakkale Ağır Ceza Mahkemesi yepyeni bir karar oluşturarak kendi kafasından cezayı bir yıl artırdı. Bu karar da incelenmeden onandı. İtiraz ettik ve itirazımız şu anda incelemede. Ayrıca bu süreçte bize hiçbir tebligat gelmedi. Arandığına dair bir karar da gelmedi. Tüm bu yapılanlar hukuka aykırı" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN