Üniversiteli sperm istiyorlar

Sperm nakli ile anne baba olmaya hazırlanan çiftler Kıbrıs'ta doktorla oturup katalogtan birlikte sperm seçiyor. Dr. Angün,"Sperm vericisinin Harvardlı olması isteniyor" diyor

Kıbrıs'ta bulunan Dünya Tüp Bebek Merkezi Tıbbi Direktörü Berk Angün sperm nakli ile ilgili sorularımızı yanıtladı:

Sperm nakli için Türkiye'nin neresinden ne tip insanlar geliyor?
Öncelikle her yolu denedikten sonra sperm nakline yöneliyorlar. Sperm nakline karar vermek çiftler için diğer yöntemlerden çok daha zor. Bize olan müracaatlar Türkiye'nin her kesiminden. Kemoterapi gördüğü için hiç spermi olmayan erkekler var, doğuştan gelme bozuklukla hiç spermi bulunmayan erkekler var, evlilik düşünmeyen bekar anne adayları var.

Bekar anneler konusu dünyada tartışılıyor, Kıbrıs'ta çok talep var mı?
Son dönemde gündeme geldi, popüler kişiler de bu yöntemleri uyguladıkları için Türkiye'de tartışıldı ama dünyada uzun yıllardır uygulanıyor. Türkiye'den bize gelen pek çok kadın var çoğu kariyer kadınları bu yolla anne oluyorlar.

Spermi kimden alıyorsunuz?
Sperm nakli için dünyanın sayılı sperm bankaları var, onlardan sertifikalı sperm alma zorunluluğu var. Bu bankalarda sperm vericisinin her türlü bulaşıcı hastalık testi yapılır, kalıtsal hastalıkları araştırılır kodlarla fiziksel özellikleri açıklanıp sertifika ile gönderilir. Bizler sperm vericisinin adını bilmeyiz ama göz renginden boyuna, eğitim durumundan IQ'suna kadar her şey dosyasında yazılıdır.

Harvardlı bir vericinin spermi daha mı pahalı oluyor?
Sperm bankaları vericilere belirli bir para ödüyor ama işin ticarete dönüşmemesi için büyük paralar ödenmiyor. Sertifikalara eğitim durumu yazılıyor ama Harvard yazılmıyor. Açık bir şekilde ekonomi ya da tıp fakültesi mezunu yazıyor.

Sperm nakli için gelen Türk aileler sperm seçerken neler istiyorlar?
Öncelikle babaya benzer özellikler göstermesini istiyorlar. Kan grubunun babanınkine uygun olmasına dikkat ediyoruz. Daha sonra bebek doğduğunda kan grubundan bir anormallik olduğu anlaşılmasın diye. Sonra eğitime Türkler çok önem veriyor. Mutlaka üniversite mezunu birinin spermini istiyorlar. Bu arada önemli bir konu sperm nakli için evli ise çiftlerin ikisinin de onayı şart.

BİZE ULAŞIN