Boşanmalar arttı, evlenme oranları düştü

Anamur İlçe Nüfus Müdürü Mustafa Şahin, Türkiye geneline bakıldığında boşanma oranında artış görüldüğünü, evlenme oranlarında ise düşüş yaşandığını söyledi.

Anamur İlçe Nüfus Müdürü Mustafa Şahin, 2008 yılında Anamur'da 490 çiftin evlendiğini, 101 çiftin boşandığını bildirdi. Şahin, 2009 yılının ilk 6 ayında evlenen çift sayısının 272 olduğunu, 56 çiftin de boşandığını söyledi.

2008 yılı ve 2009 yılının ilk 6 ayı itibariyle evlenen çift sayısının 762 olduğunu belirten Şahin, bu süre içinde boşanan çiftlerin sayısının da 157 olduğunu kaydetti. Buna göre, Anamur'da evlenen her 5 çiftten birinin boşandığını ifade eden Şahin, Türkiye geneline bakıldığında boşanma oranında artış görüldüğünü, evlenme oranlarında düşüş yaşandığını belirtti.

Şahin, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2007 yılında 638 bin 311 olan evlenen çift sayısının, 2008 yılında yüzde 0.57 artarak 641 bin 973'e yükseldiğini vurguladı. Buna karşın 2007 yılında 94 bin 219 çiftin boşandığını belirten Şahin, bu sayının 2008 yılında yüzde 5.78'lik artışla 99 bin 663'e ulaştığına dikkat çekti. Türkiye genelindeki boşanma oranındaki artışa neden olan ekonomik, sosyal, psikolojik ve kültürel etkenlerin araştırılmasının şart olduğunu kaydeden Şahin, evlilik müessesinin daha fazla yıpratılmasına izin verilmemesi gerektiğini ifade etti.

Şahin, ''Boşanma sayısındaki artış oranının evlenme sayısındaki artışa göre kat kat fazla olması ve her yıl bu farkın artması, toplumsal açıdan iç açıcı bir durum değil' dedi. Boşanmaların yüzde 41.3'ünün evliliğin ilk 5 yılı içinde gerçekleştiğini ifade eden Şahin, çiftlerin birbirlerini yeterince tanımadan evlendiklerini dile getirdi. Ailenin, toplumun korunması gereken temel taşı olduğunu belirten Şahin, ''Bir toplum sağlıklı ailelerden oluşmuyorsa, o toplum da sağlıksız olur. Bir an önce aile müessesesi her yönüyle ele alınarak boşanma en az seviyeye indirilmelidir'' diye konuştu.

Türkiye'de kadınların ekonomik özgürlüklerinin istenilen seviyede olmadığına da dikkat çeken Şahin, bu nedenle boşanmalardan en çok kadınların zarar gördüğünü dile getirdi. Evlenmek isteyen çiftlerin ani karar vermekten kaçınmasını isteyen Şahin, evlendirme memurluklarına başvuran çiftlere, sosyolojik ve psikolojik destek verilmesi gerektiğini söyledi. Çiftlerin birbirine ve evliliğe uygun olup olmadığının testlerle saptanabileceğini kaydeden Şahin, test sonuçlarına göre hazırlanacak raporların, her iki
tarafa da verilebileceğini dile getirdi. Boşanmak isteyen çiftlere de psikolojik destek verilmesini isteyen Şahin, özellikle çocukların bu sürece hazırlanması gerektiğini vurguladı.

BİZE ULAŞIN