Çöl sıcağı uyarısı - HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre; öğle saatlerinden itibaren Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu (Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Şırnak), Doğu Karadeniz'in iç kesimleri (Gümüşhane, Bayburt, Artvin ), Kırıkkale, Yozgat, Çankırı, Kastamonu, Çorum, Siirt, Batman ve Diyarbakır ile Ankara'nın kuzey ve doğusu, akşam saatlerinden sonra Trabzon, Rize ve Hopa çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, zamanla Ülkemizin güney kesimlerinde batı ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek.

DİKKAT! ÇÖL SICAKLARI GELİYOR

Türkiye bugünden itibaren çöl sıcaklarının etkisi altına girecek. Sıcaklıklar 3 - 5 dereceye varan artışlarla İstanbul ve Ankara'da 35, İzmir'de 37, Denizli, Aydın ve Manisa'da 40 dereceye kadar yükselecek. Sıcak hava dalgası hafta sonu yurdun doğusuna kayacak. Önümüzdeki 2 günde sağanak yağışın görüleceği Doğu Anadolu Bölgesi'nde ise aşırı sıcaklar hafta sonu etkili olacak.

SICAK SONRASI YAĞMUR

Aşırı sıcakların ardından Trakya ve İstanbul'da cuma günü yağış görülecek. Sağanak, hafta sonu Batı Karadeniz'de etkili olacak. Yetkililer, aşırı sıcaklar nedeniyle özellikle tansiyon ve kalp yetmezliği rahatsızlıkları olan hastaları sıcak çarpmalarına karşı uyarırken, orman yangınlarına karşı dikkatli olmaya çağırdılar. Uzmanlar vatandaşlardan güneşin en dik olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkmamalarını ve bol su tüketmelerini önerdi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu geçecek.

EGE: Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinden sonra bölgenin iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla bölgenin iç ve doğu kesimleri parçalı bulutlu geçecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra Kırıkkale, Yozgat ve Çankırı ile Ankara'nın kuzey ve doğu çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra Kastamonu çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu, öğleden sonra Çorum, Gümüşhane, Bayburt ve Artvin, akşam saatlerinden sonra Trabzon, Rize ve Hopa çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu, öğle saatlerinden itibaren bölgenin kuzey ve doğusu (Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkari ve Şırnak) kısa süreli ve yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra Batman, Siirt ile Diyarbakır'ın kuzey ve doğu çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BİZE ULAŞIN