Kuma getirince işten atıldı

Batman'da eşinin üstüne kuma getiren belediye temizlik işçisi Veysi Taş, toplu iş sözleşmesi hükümleri gereğince işten çıkarıldı

Batman Belediyesi ile Genel-İş sendikası arasında geçen yıl yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, çalışanların eşlerinin üzerine kuma getirmeleri halinde iş akitlerinin fesh edilmesi yönünde karar alındı. Batman Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde geçici işçi statüsünde çalışan Veysi Taş ise bu karara rağmen eşinin üzerine kuma getirerek ikinci evliliğini yaptı. Evliliğin belediyede duyulması üzerine 5 yıllık işçi Veysi Taş'ın işine son verildi. 3 çocuğu ve eşlerine bakmakta zorlanan Veysi Taş, ayakkabı boyacılığına başladı. Genel İş sendikası Batman Şube Başkanı Halis Yakut, bölgede çoklu evliliklerin önüne geçmek için belediye ile yapılan toplu iş sözleşmesinde işçilerin ikinci eş almaları halinde iş akitlerinin feshedileceği maddesini koyduklarını söyledi. "

KADINLARI KORUMAK İÇİN"

Yakut, "Yaşadığımız bölgede evlilikler bozulabiliyor ya da bozulmadığı halde de ikinci evlilikler gerçekleşebiliyor. Burada özellikle kadınlar mağdur oluyor. Toplum tarafından baskı altında tutulan kadınların ciddi bir mağduriyeti var" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN