Otobüste çıkan yangın ormana sıçradı

İzmir-Manisa arasında test sürüşüne çıkarılan otobüste çıkan yangın, iki dönüm ormanlık alanın yanmasına neden oldu.

İzmir'deki bir firma tarafından Kayseri Büyükşehir Belediyesine satılan 35 T 8099 plakalı otobüs, son kez yapılacak test sürüşü için yola çıkarıldı.

Firmada görevli Yavuz Fidan'ın (50) kullandığı ve aynı şirketten Mehmet Culfaci'nin de (28) bulunduğu otobüs, Manisa Organize Sanayi Bölgesi kavşağından İzmir yönüne döndü. Manisa yakınındaki Karakoca mevkisinde aniden alev alan otobüs yanmaya başladı.

Sürücü Fidan'ın otobüsü durdurmasından sonra iki görevli yangına müdahale etmeye çalıştı. Kısa sürede otobüsü saran alevlerden çıkan kıvılcımlar, ormanlık alana da sıçradı.

Bu sırada, bölgeden geçen Manisa Orman Muhafaza Müdürlüğünde görevli Yasin Turgut'un bildirmesi sonucu bölgeye, İzmir Büyükşehir ve Manisa belediyelerine ait itfaiye ekipleriyle, yangın söndürme ekipleri sevk edildi. Yangın söndürme çalışmalarına iki helikopterle de havadan destek sağlandı.

Büyümeden söndürülen yangında, ilk belirlemelere göre iki dönüm kızılçam ormanı tahrip olurken, yangın sırasında İzmir-Manisa kara yolu da yaklaşık 30 dakika süre ile trafiğe kapatıldı.

Orman muhafaza görevlisi Yasin Turgut, gazetecilere, ''Otobüs hareket halindeyken yanmaya başladı. İki kişi söndürmek için çalışırken, otobüsün arka tarafından iki patlama sesi duydum. Hemen orman yangın hattını aradım. Bölgede geçen yıl da büyük bir orman yangını atlatıldığı için çok çabuk davranıldı'' dedi. Yangınla ilgiyi soruşturma başlatıldığı belirtildi.

BİZE ULAŞIN