Ruhban Okulu'na Ada'dan destek

Heybeliada'nın ilk kadın muhtarı Aslı Barışkan, 'Ruhban Okulu açılsın. İnsanlar geçmişlerini bilmeli. Ada nüfusunun tamamı okulun açılmasından yana' dedi

Heybeliada'da eşlerini okuma yazma kursuna göndermeyen kocaları, kahvede kağıt oynayarak ikna eden, Faytoncu Kooperatifi'nin kuruluşuna faytoncu ehliyeti alarak ön ayak olan ve Anadolu Üniversitesi'nde "Kamu Yönetimi" okuyan kadın muhtar Aslı Barışkan "Ruhban Okulu açılsın. Ada nüfusunun tamamı okulun açılmasından yana" dedi. Heybeliada'nın ilk kadın ve İstanbul'un en genç muhtarı olan 28 yaşındaki Aslı Barışkan, adanın sorunlarının yanısıra, son dönemde kamuoyunun gündeminde çokça tartışılan konular arasında yer alan Ruhban Okulu'nun açılması konusunda da fikirlerini paylaştı.

En büyük sorun sağlık
Marmara Üniversitesi Diş Protezi ve Ortodonti bölümü mezunu Aslı Barışkan, Ada'daki en büyük sorunun sağlık ve sağlık hizmetleri olduğunu belirtti. Heybeliada'da doktor bulunmadığını sadece bir revir olduğunu, ellerindeki tek ambulansta ise sadece oksijen tüpünün yer aldığını belirten Barışkan, "Ama şimdi bir bağışçı bulduk. Muhtarlığın arka tarafında sağlık ocağı yapılacak" diye konuştu. Barışkan, Ruhban Okulu'nun açılması olasılığına karşı ise son derece net konuştu: "Ada insanının tamamı Ruhban Okulu'nun açılmasından yana. İnsanlara eski ortamı tanıştırmak zorundayız. İnsanlar geçmişini bilmeden, 'Evet orada bir Ruhban Okulu var' diyor. Bilinçli insanlar farkında. Biz küçükken, Türk alfabesinden önce Rum alfabesini öğrendik. Öyle büyüdük. Rum nüfusu şu an kalıcı olarak 362. Yazın bu rakam 2 bin 500'e çıkıyor. Ada olarak, sosyal yapı olarak hiçbir şey kaybetmeyiz. Çok şey kazanırız."

BİZE ULAŞIN