Sıcak hava Adana Gaziantep'i bunalttı

Sıcaklığın 38 dereceye çıktığı Adana'da nemin yüzde 46'ya yükselmesi ve Gaziantep'te de sıcaklığın gölgede 42 dereceyi görmesi vatandaşları bunalttı.

Türkiye genelinde artan sıcaklıkların en çok hissedildiği yerlerden biri Adana oldu. Sıcaklığın 38 dereceye çıktığı Adana'da nemin yüzde 46'ya yükselmesi, hissedilen sıcaklığı 40 derecenin üzerine çıkardı. Sıcaktan bunalan vatandaşlar park ya da sulama kanallarına akın etti.

Adana Haziran ayında aşırı sıcaklık ve nem oranına esir düşmezken Temmuz ayına girilmesiyle birlikte sıcaklık ve nem oranı yükselmeye başladı. Türkiye genelinde olduğu gibi Adana'da da sıcaklık ve nem artmaya başladı. Adana'da bugün Atatürk Parkı'nda bulunan termometre sıcaklığı 38 derece gösterirken, nem oranını ise yüzde 49'a ulaştı.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre ise ilde gölgede sıcaklık bugün 33 derece. Nem oranı ise yüzde 46. Hissedilen sıcaklık ise 40 derece. Ancak güneşte nem ile birlikte Adana'da hissedilen sıcaklık 40 dereceyi aşıyor.

Sıcak nedeniyle bunalan denize ya da yaylaya gidemeyen vatandaşlar ise parklara ya da DSİ'ye ait sulama kanallarına akın etti. Atatürk Parkı'na gelen vatandaşlar ağaç gölgesinde uykuya daldı. Bazı vatandaşlar ise ağaç gölgesinde gazete okumayı tercih etti. Yaz tatilini geçirmek üzere İstanbul'dan Adana'ya gelen Aslıhan Kuş, İstanbul'un da sıcak olduğunu, ancak Adana'nın sıcağında yaşanılamayacağını belirterek, "Çocuklarımla birlikte tatile geldim ama hava çok sıcak. Bu havada bunalıyor insan. Hemen İstanbul'a geri döneceğiz. Burada yaşamak gerçekten çok zor." dedi.

Parkta ağaçların gölgesinde serinlemeye çalışan işçi emeklisi Muhittin Tolunay ise maaşı yeteri kadar olmadığı için evde klima çalıştıramadığını, bu nedenle parka geldiğini belirterek, "Ev çok sıcak. Sıcak ve nemli hava bunalttı. Bu nedenle parka gelip ağaç gölgesinde bekliyorum. Paramız yok ki yaylaya ya da denize gidelim" diye konuştu.

Sıcaktan bunalan çocuklar ise parktaki süs havuzlarında serinlemeye çalışıyor. Fıskiyelerin altından çıkmayan çocuklar, park görevlileri tarafından havuzlardan uzaklaştırılıyor. Sahibinin parka getirdeği Fino ismindeki köpek de sıcakların etkisini azaltmak için kendini su fiskiyelerinin altına attı. Uzmanlar, Adana'da hissedilen hava sıcaklığının artmasından dolayı özellikle saat 11:00 ile 16:00 arasında dışarı çıkılmaması, çıkıldığı zaman şemsiye ya da şapka ile dolaşılması konusunda uyarıda bulundu.

Meteoroloji Adana Bölge Müdürlüğü ise hava sıcaklığının neme bağlı olarak sürekli aratacağını bildirdi. Sıcaklığın bugün 33, yarın ise 35 dereceye kadar çıkması tahmin ediliyor. Nem oranı ise bugün yüzde 46, yarın ise 49, Cuma günü yüzde 51, Cumartesi günü de yüzde 53'e ulaşması bekleniyor.

GAZİANTEP'TE TERMOMETRELER 42 DERECEYİ GÖRDÜ

Gaziantep'te sıcaklık gölgede 42 dereceyi gördü. Sıcaktan bunalan vatandaşlar, ağaçlar altında dinlenerek serinlemeye çalıştı.

Yurt genelinde mevsim normallerinin 4-5 derece üstüne çıkan hava sıcaklıkları, Gaziantep'te de yaşamı olumsuz etkiliyor. Sıcaklık değerleri öğle saatlerinde 42 dereceyi buldu. Saatler 14.50'yi bulduğunda termometreler gölgede 42 derece ısı kaydetti. Sıcaklık nedeniyle özellikle işyerlerinin yoğun olduğu bölgelerde klimalara aşırı yüklenilmesi nedeniyle zaman zaman elektrik kesintileri yaşandı. Sıcaktan bunalan vatandaşlar, yolda yürürken başını kağıt dosya ile korumaya çalışırken, bazıları da bulvarlardaki orta refüjlerdeki ağaçların altında serinlemeye çalıştılar.

Kafasının üstüne koyduğu dosya ile güneşten korunurken bir yandan da telefonla konuşarak iş takibi yapan Resul Zehiroğlu isimli vatandaş, Gaziantep'in merkez köylerinden birinde yaşadığını, oturduğu yerin şehir merkezine göre serin olduğunu söyledi. Öğle saatlerindeki sıcaklığın kendisini etkilediğini belirten Zehiroğlu, uluslararası bir nakliyat firmasında çalıştığını ve zor da olsa işleri takip ettiğini söyledi.

Refüj ortasında serinlemeye çalışan Mustafa Bayraklılar da, "Çok sıcak. Ağaç altında serinlemeye çalışıyoruz. Faydası da oluyor" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN