Büyükada'da tarihi ezgiler

Büyükada, önceki akşam Türk musiki tarihine mal olmuş Yahudi bestekârların yazdığı notalarla çınladı. Prof. Dr. Ruhi Ayangil Orkestrası'nın sunduğu konseri diplomatlar, din adamları ve cemaat liderlerinin yanı sıra, birçok müziksever alkışladı

Büyükada, önceki gece deyim yerindeyse adeta maziyi yaşadı. Türk Musiki Sanatı'nın Yahudi bestekârları Tanburi İzak, Haham Moşe Faro, İsak Avron Efendi gibi ustalarının eserleri, önceki gece Büyükada Anadolu Kulübü'nde Türk Musevî Cemaati Başkanı Silviyo Ovadya'nın ev sahipliğinde düzenlenen konserle bir kez daha can buldu.
Prof. Dr. Ruhi Ayangil ve Orkestrası'nın icra ettiği eserleri dinleyenler arasında Hahambaşı İsak Haleva, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini, Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu ve Adalar Müftüsü Faruk Tut da yer aldı. Konser hakkında söz alan Prof. Ayangil, "Bu topraklarda Türk, Musevi, Rum, Ermeni ayrımı hiç bir zaman olmadı; olmayacak. Bana bugün bu kadar onurlu söz söylemeyi mümkün kılan, onurlu bir mirasın taşıyıcısı olarak kendimi güvende hissetmemi sağlayan olay şudur: Hocası Tanburî İsak sarayda huzura girdiği zaman, cihan padişahı III. Selim onu ayakta karşılıyordu" diye konuştu.

OVADYA'DAN MESAJLAR

Dinleyicilerin alkışlar arasında izlediği geceyle ilgili açıklama yapan Musevi Cemaati Başkanı Ovadya ise, "Türkiye'de yaşamakta olan 23 bin Yahudi'nin 70 milyonluk topluma tanıtılması çok kolay değil" diyerek, şunları belirtti: "Klasik Türk müziğinde Yahudi bestekârların katkısının daha çok bilinmesini ve daha fazla kültür kaynaşmasını gerçekleştirmek istiyoruz."

HALEVA: ONLAR BURALIYDI

Etkinlikte dinleyici olarak bulunanlar arasında Hahambaşı İsak Haleva da bulunuyordu. Geceden hayli etkilendiği gözlenen Haleva, "Bugün burada tarih yaşanıyor" diyerek, şunları ifade etti:
"Bu bestekârların hepsi Türkiye'den yetişmiş, Osmanlı ve Türk müziğine âşık kişiler. Yahudilikte bütün dualar makam üzerine inşa edilmiştir. Her haftanın ayrı makamı vardır. Bazıları hüzünlü; bazıları ise daha coşkulu.
Bilindiği gibi, makam Yahudi âleminde büyük yer kaplamaktadır. Çok yere bazı müezzinler sinagoglara gelirler, takip ederler. Böyle ortamda yetişen Yahudi cemaatinden de muhakkak bu şekilde bestekârlar çıkması, doğaldır."

BİZE ULAŞIN