Göltürkbükü'nün 'Kâbus Yenge'si

Bodrum'un eğlence merkezi Göltürkbükü'nde Çevre Bakanlığı adına gürültü denetimi yapan Aylin Hanım'ın ismi "Kâbus Yenge"ye çıktı

ÇEVRE ve Orman Bakanlığı adına, Bodrum'un Göltürkbükü Beldesi'nde gürültü denetimi yapan Aylin Giray, işletmelerin korkulu rüyası oldu.

BİR GÜNDE 3 CEZA
"Kâbus Yenge" bir gün içinde toplam 3 işletmeye "gürültü cezası" kesti. Elinde desibel metreyle gezen ekibe cezayı hangi durumlarda verdiklerini sorduk. İşin sırrını şöyle anlattılar: "Kural basit. Arka plan gürültüsü 5 desibel olacak. Uygulama kapsamında eğlence mekânında müzik, eğlence, aktivite olurken, etrafında çevre gürültüsü alıyoruz. Daha sonra o müziği keserek aynı şekilde binanın çevresinde ölçüm yapıyoruz. İkisinin arasındaki fark 5 desibeli aştığı an yönetmeliğimize göre gürültü kirliliği oluşuyor ve cezai yaptırım durumu oluşuyor. Şu ana kadar Bodrum, Marmaris ve Fethiye'deki toplam 10 eğlence mekânına ceza yazdık. Cezaların caydırıcılığı yüksek çünkü meblağ yüksek. 12 bin lira. Yaz boyunca denetimlerimiz devam edecek. "

YASALAR BİLİNMİYOR

Bu çalışmalara rağmen yine de durumdan şikâyetçi olan yurttaşlar da var. Diyorlar ki, "Denetimler sağlıklı yapılmıyor. Çünkü denetçilerin kendisi bile yasayı tam olarak bilmiyor. Gürültüye karşı denetimler, ilgili yasanın kapalı mekânlar için belirlediği gürültü sınırları çerçevesinde yapılıyor. Ancak yasa açık havadaki gürültünün sınırlarının başka olduğunu yazıyor. Şikâyetçilerin evlerine gelip oradan ölçüm yapılsa nasıl bir felaket içinde olduğumuz anlaşılacak."

SAVAŞ AY

BİZE ULAŞIN