Sele kapılan kamyon köprüye sıkıştı

Gümüşhane'nin Torul ilçesinde aşırı yağışlar sele neden oldu, bazı köy yolları ulaşıma kapandı. Selin sürüklediği bir kamyon köprüye sıkıştı, sürücü araçtan atlayarak suya kapılmaktan kurtuldu.

Torul Belediye Başkanı Selami Bostan, ilçede bir saat süren sağanak sonrasında merkez Bahçecik ve Çamlıca mahallesi yollarının ulaşıma kapandığını belirtti.

Bostan, Çamlıca Mahallesi'nin yolunu belediye araçları ile ulaşıma açtıklarını belirterek şunları söyledi:

''Yağışla birlikte Çamlıca mahallemizden ulaşım sağlanan Yeşilköy, Aksüt ve Tokçam köyleri ile de ulaşım sağlanamadı. Belediyemiz araçları ile bu yolu kısmen de olsa ulaşıma açtık. 20 haneli Bahçecik mahallemizin 500 metrelik bölümü sel suları ile tamamıyla tahrip oldu. Belediyemizin imkanları ile açma mümkün olmadığı için Gümüşhane Belediyesi'nden araç takviyesi istedim. Soğuksu mahallemizin yolu da sel sularından tahrip oldu. Bu mahallenin yol güzergahının geçtiği Demirkapı gurup yolu üzerindeki Herek, Demirkapı, Arpalı, Alınyayla, Güzeloluk, İlecik, Kopuz ve Dağdibi yolu ulaşıma kapandı. Ulaşım, Tuğrulbey ve Soğuksu mahallelerinden geçen eski yol güzergahından sağlanıyor.''

Demirkapı köyünden ilçedeki hastaneye otomobille götürülen hasta bir kadının, Bahçecik ve Soğuksu mahalleleri yol ayrımında selin getirdiği malzemenin yolu kapatması üzerine mahsur kaldığını kaydeden Bostan, ''Yapılan kısa çalışma sonrası yolu geçici olarak açarak hasta kadının hastaneye yetiştirilmesini sağladık'' dedi.

KAMYON SEL SULARINA KAPILDI

Öte yandan Gümüşhane merkeze bağlı Boyluca köyünde de dolu ve sağanak yağış sele neden oldu. Boyluca köyü yolu ulaşıma kapandı. Cevdet Öztürk'e (48) ait 06 TS 486 plakalı damperli kamyon sel sularına kapıldı.

Kamyon, köydeki köprüye sıkışarak durabildi. Sürücü Öztürk, araçtan atlayarak sel sularına kapılmaktan kurtuldu.

Köy Muhtarı Tahsin Bal ise köylerinde meydana gelen dolu yağışı sonrası maddi hasarın meydana geldiğini belirterek, yağış sonrası köy yolunun ulaşıma kapandığını söyledi.

Olayın ardından köye gelen İl Özel İdare ekipleri, sel sularından kapanan köy yolunu temizleyerek ulaşıma açtı.

SELEN KAPILAN ÇOBAN HAYATINI KAYBETTİ

Gümüşhane'nin yüksek kesimlerinde etkili olan sağanak yağış sonucu merkeze bağlı Akgedik köyünde çobanlık yapan Murat Arslan (61) sele kapılarak yaşamını yitirdi.

Karakaban mevkiinde dün hayvanlarını otlatan Trabzon Arsin nüfusuna kayıtlı Murat Arslan, dolu ve yağmura yakalandı. Yarım saat civarında yağan dolu ve ardından gelen yağmur sonrası hayvanlarıyla birlikte köye dönmek isteyen Murat Arslan, köy yakınlarında bulunan taş köprüden hayvanlarını geçirdikten sonra dereden gelen suya kapılarak kayboldu.

Jandarma ve Sivil Savunma ekiplerinin ve köylülerin sabaha kadar yaptıkları aramalarda bulunamayan Murat Arslan'ın cesedi sabah saatlerinde sele kapıldığı köprüden yaklaşık 2 kilometre aşağıda söğüt ağacına takılı vaziyette bulundu.

Arslan'ın, bu yıl köyde ilk kez çobanlık yaptığı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN