Sıcaklık normalin üzerinde - HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu (Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Tunceli, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Şırnak) ile öğleden sonra Trakya (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ), akşam ve gece saatlerinde İstanbul ve Kocaeli çevrelerinde sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, Artvin, Kars ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemizin güney, iç ve batı kesimlerinde mevsim normallerinin 3 ila 5 derece üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredecek.

RÜZGAR: Genel olarak kuzey ve kuzeybatı, Akdeniz kıyılarında batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Kuzeydoğu bölgelerimizde gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların; Artvin, Kars ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Ani sel, lokal su baskını, yıldırım düşmesi, lokal dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

İSTANBULLULAR'A YAĞMUR SÜRPRİZİ

İstanbul'da sıcaktan bunalan vatandaşlar aniden bastıran sağanak yağmur karşısında şaşkına döndü. Yağmura hazırlıksız yakalanan İstanbullular, binaların altına girerek korunmaya çalıştı.

MARDİN SON YILLARIN EN SERİN MEVSİMİNİ YAŞIYOR

Mardin mevsimin en serin günlerini yaşıyor. Geçtiğimiz yıl en sıcak mevsimini yaşayan Mardin'de, bu yıl havaların serin olması ile vatandaşlar rahat bir nefes aldı. Temmuz ayında ilde hava sıcaklığı 30 ile 33 derece arasında seyrederken, vatandaşlar serin havanın keyfini yaşıyor.

İki gündür belirli aralıklarla yağan yağmur ile birlikte hava sıcaklığının 29 dereceye düştüğü Mardin'de, Meteoroloji yetkilileri, yağışlı havanın hafta sonuna kadar devam edeceğini söyledi. Metrekareye 2 kilogram yağmur düştüğünü ifade eden Meteoroloji yetkilileri, hafta sonu hava sıcaklığının bir ile iki derece arasında artacağı tahmininde bulundu.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı, batısı çok bulutlu, öğleden sonra Trakya (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ), akşam saatlerinden sonra İstanbul ve Kocaeli çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

EGE: Az bulutlu ve açık, zamanla iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla iç ve doğu kesimleri parçalı bulutlu geçecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, öğleden sonra parçalı bulutlu geçecek.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, öğleden sonra parçalı bulutlu geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Doğusu ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz (Giresun, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Bayburt) kısa süreli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Artvin çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, kuzey ve doğusu parçalı çok bulutlu, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Tunceli, Muş, Bitlis, Van, Hakkari ve Şırnak çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden sonra Kars ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BİZE ULAŞIN