Vali Cerrah'ın Çukurova'daki lakabı 'Çiçero'

Osmaniye'nin çiçeği burnunda valisi Cerrah, bölgeye huzur ve refah getiren Sezar'ın ünlü valisi 'Çiçero'ya benzetiliyor. Cerrah, "Yüreklere kazınmak güzel" diyor

Çukurova'nın bereketli topraklarına sahip Osmaniye'ye vali olarak atanan eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, bölgede 'Vali Çiçero' olarak namlandı. Kilikya'ya (Çukurova) Kilikya Valisi olarak atanan ve dağlardaki bütün halkı, ovaya indirmeyi başaran Sezar'ın Senatosu'nun en güçlü isimlerinden biri olan meşhur Vali Çiçero ile eşdeğer ilgi gören Vali Cerrah, kısa sürede Osmaniyelilerin sevgisini kazandı. Cerrah, 32 yıllık eşi Hülya, kızları Gözde ve Merve ile İstanbul'da yaptıklarını, yapamadıklarını, yeni görev yeri olan Osmaniye'de neler yapmak istediğini anlattı: Bana hep 'baba' derler. Şefkatli ve sevgi dolu oluşum insanlara baba şefkatı gibi geliyor. Ama burada baba sıfatımın yanına Çiçero'yu da koymuşlar. Çiçero, milattan önceki yıllarda Çukurovalıları huzura kavuşturmuş, refaha erdirmiş. Halkı dağlardan ovaya indirerek, bereketli toprakları tarıma açtırmış. Sezar'ın Valisi bu bölgede unutulmamış. İnsanların yüreğinde bu şekilde kazınmak gerçekten çok güzel.

'BURADA HUZUR VAR'
Burada İstanbul'a göre huzur var. Mutluyum... Turizmi geliştirmek istiyorum... Hitit Kralı Asativata'nın yaşadığı Fenike ve Hiyarofrif yazılarının ilk yazıtlarının bulunduğu yerlerdir. Biz de Kasabala Antik Kenti'nin kapısından geçerek, şehre gerekli hizmeti yapmaya hazırız. Osmaniye'nin 6 ilçesi var. İstanbul'da 39 ilçe avucumuzdaydı. Oraya göre burası huzur şehri. Burada huzur var. Bir hafta 10 gün içinde bütün asayişi çözeriz.

İstanbul'daki göreviniz sırasında hakkınızda çok eleştiri yapıldı? Ben 6.5 yılda İstanbul Emniyeti'nde en iyisini yapmaya çalıştım. Hiçbir pişmanlığım yok. Kadınların korkulu rüyası kapkaçı bitirdik. Hırsızlık, mafya olaylarını çözdük. Şimdi onlar cezaevinde. Artık İstanbul korkulacak bir şehir olmaktan çıktı. İstanbul huzurlu ve güvenli bir şehir oldu. Devam edecek. Eleştiriler bizim işimizi iyi yaptığımızı gösterir. Çalışan insan eleştirilir.
1 Mayıs'ta Sabah, sert müdahaleniz üzerine "Gazcı Kardeşler" manşeti atmıştı, nasıl karşıladınız? Tenkitler olacaktır. Espriyle bakarız. Ama o anda görev yerine getirilmiştir. Daha kötü sonuçlar olabilirdi. Hatırlanırsa canlı bombalar ele geçirilmişti. Burada yapılanın hakkı verilmişti. Ama maalesef çok çabuk unutuluyor bunlar. Biz gerekeni yaptık.
Münevver Karabulut cinayeti sonrasında "Kızlarına sahip çıksalardı" sözünüz, çok tartışıldı? Ben özellikle anne ve babalara çocuklarına sahip çıkmalarını söyledim. Benim görevim faili yakalamak aileye ders vermek değil. Kaldı ki Münevver Karabulut'un babasıyla buluştuğumda bunu izah ettim. Yanlış anlaşılma. Benim de kızlarım var. Polis bu cinayette suçluyu hemen tespit etmiştir. Bahçeşehir bölgemiz olmadığı halde olay yerinde yani Garipoğlu ailesinin yaşadığı evde delillere ulaşılmıştır. Cem Garipoğlu, Türkiye dahil tüm dünyada aranmaktadır.
Çırağan'da düzelenen veda yemeğizle ilgili de masrafların nasıl karşılandığıyla ilgili tartışmalar yaşandı? Gidene, kalanlar veda gecesi düzenler ve masrafını karşılar. Örf ve adetlerimiz doğru bilinmiyor.
Burada altın bastırıp hatıra olarak dağıttığınız söylentileri de var... (Gülümseyerek) Bir tane altın ele geçirirlerse bana göstersinler.

BİZE ULAŞIN